Lucky Strike

Lucky Strike (papierosy)

Definicja

Lucky Strike to marka wyrobów tytoniowych, jedna z najstarszych i najbardziej popularnych na świecie (należy do koncernu British American Tobacco), a także papieros tej marki

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Cytaty literackie i trawestacje fraz poetyckich zdarzały się jeszcze w reklamie lat 90. Próbowano np. (przy użyciu twórczości Mickiewicza) reklamować papierosy Lucky Strike: „Jedzą, piją, Lucky palą” oraz dżinsy Lee: „LEEtwo, ojczyzno moja”.

NKJP: Polityka, nr 47, 2009

— Siedział naprzeciwko, onieśmielony. Przez dłuższy czas przyglądał się lśniącym czubkom swych oficerek. Byłam młoda, urodziwa, nieźle ubrana, powściągliwa, a przez to tajemnicza, ponadto miałam w torbie duży pakiet lucky strike’ów, on zaś krztusił się papierosami z przydziału. Milutki. Nabrał pewności siebie, gdy mu wyznałam, że jestem ofiarą reformy rolnej, elementem obcym klasowo.

NKJP: Michał Komar, Wtajemniczenia, 2009

W sali kinowej oglądamy archiwalne filmy. Z lewej strony panoramicznego ekranu uśmiechnięci jankesi z lucky strike’ami czy gumą do żucia w ustach, za chwile skoczą w zimną wodę kanału La Manche. Po prawej wycelowane w nich baterie niemieckich dział na urwistych klifach Normandii. Nagle huk, świst, wybuchy. Wycieczki dzieci z całej Francji aż piszczą z zachwytu. Przywoływane do porządku uciszają się, gdy padają pierwsi ranni i zabici.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1994

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Kapulet — Jak się nazywa rodzina z Romea i Julii?
  • to — Interpunkcja: to a zdanie podrzędne
  • adresNa adres, pod adres i pod adresem, czyli dokąd wysyłamy

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book