Konstantynopol

Konstantynopol (miasto)

Definicja

Konstantynopol to miasto zwane w starożytności Bizancjum, a od 1930 roku oficjalnie Stambułem; nazwa Konstantynopol obowiązywała w latach 324 (przeniesienie tu stolicy cesarstwa rzymskiego) – 1453 (zdobycie przez Turków i uczynienie przez nich stolicą państwa), choć w użyciu była też i w kolejnych wiekach

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W roku 1453 sułtan Mehmed II na czele sił morskich i lądowych przystąpił do oblężenia Konstantynopola. Liczba obrońców była wręcz nieprawdopodobnie mała, według wielu świadectw nie przekraczała ona 8 tysięcy, z czego 2 lub 3 tysiące stanowili Włosi i inni cudzoziemcy. Natomiast armia Mehmeda II liczyła przeszło 160 tysięcy samego regularnego wojska. (...)
— Tysiącletnie imperium upadło bezpowrotnie. Na gruzach Konstantynopola wyrósł Stambuł. Na gruzach Cesarstwa Wschodniego — Imperium Osmańskie.
Upadek Konstantynopola wywarł kolosalne wrażenie na współczesnych. — Niby nic, a jednak okazuje się, że to było coś co wstrząsnęło świadomością ówczesnej Europy, przyzwyczajonej do tego, że istnieją te dwie głowy orła cesarskiego i raptem jedna została odcięta — mówił historyk prof. Henryk Samsonowicz.

polskieradio.pl, 29.05.15

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • walkower — Odmiana: walkowera czy walkoweru
  • klęknąć — Odmiana: czas przeszły kląkł czy klęknął, klękła czy klęknęła itd.
  • dylemat — Staranne użycie słowa dylemat

Ciekawostki

  • selfieSelfie słowem roku
  • a że — Co pisał Jason Hunt
  • do syta — Skąd taka forma

Mogą Cię zainteresować również hasła