Konstantynopol

Konstantynopol (miasto)

Definicja

Konstantynopol to miasto zwane w starożytności Bizancjum, a od 1930 roku oficjalnie Stambułem; nazwa Konstantynopol obowiązywała w latach 324 (przeniesienie tu stolicy cesarstwa rzymskiego) – 1453 (zdobycie przez Turków i uczynienie przez nich stolicą państwa), choć w użyciu była też i w kolejnych wiekach

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W roku 1453 sułtan Mehmed II na czele sił morskich i lądowych przystąpił do oblężenia Konstantynopola. Liczba obrońców była wręcz nieprawdopodobnie mała, według wielu świadectw nie przekraczała ona 8 tysięcy, z czego 2 lub 3 tysiące stanowili Włosi i inni cudzoziemcy. Natomiast armia Mehmeda II liczyła przeszło 160 tysięcy samego regularnego wojska. (...)
— Tysiącletnie imperium upadło bezpowrotnie. Na gruzach Konstantynopola wyrósł Stambuł. Na gruzach Cesarstwa Wschodniego — Imperium Osmańskie.
Upadek Konstantynopola wywarł kolosalne wrażenie na współczesnych. — Niby nic, a jednak okazuje się, że to było coś co wstrząsnęło świadomością ówczesnej Europy, przyzwyczajonej do tego, że istnieją te dwie głowy orła cesarskiego i raptem jedna została odcięta — mówił historyk prof. Henryk Samsonowicz.

polskieradio.pl, 29.05.15

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: Konstantynopol; Konstantynopola; Konstantynopolem; Konstantynopolowi; Konstantynopolu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • aka — Pochodzenie słowa aka
  • Toussaint — Wszyscy święci..., czyli o pochodzeniu
  • cieszynianka — Nazwa cieszynianka i legendy o jej pochodzeniu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book