Konstantynopol

Konstantynopol (miasto)

Definicja

Konstantynopol to miasto zwane w starożytności Bizancjum, a od 1930 roku oficjalnie Stambułem; nazwa Konstantynopol obowiązywała w latach 324 (przeniesienie tu stolicy cesarstwa rzymskiego) – 1453 (zdobycie przez Turków i uczynienie przez nich stolicą państwa), choć w użyciu była też i w kolejnych wiekach

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W roku 1453 sułtan Mehmed II na czele sił morskich i lądowych przystąpił do oblężenia Konstantynopola. Liczba obrońców była wręcz nieprawdopodobnie mała, według wielu świadectw nie przekraczała ona 8 tysięcy, z czego 2 lub 3 tysiące stanowili Włosi i inni cudzoziemcy. Natomiast armia Mehmeda II liczyła przeszło 160 tysięcy samego regularnego wojska. (...)
— Tysiącletnie imperium upadło bezpowrotnie. Na gruzach Konstantynopola wyrósł Stambuł. Na gruzach Cesarstwa Wschodniego — Imperium Osmańskie.
Upadek Konstantynopola wywarł kolosalne wrażenie na współczesnych. — Niby nic, a jednak okazuje się, że to było coś co wstrząsnęło świadomością ówczesnej Europy, przyzwyczajonej do tego, że istnieją te dwie głowy orła cesarskiego i raptem jedna została odcięta — mówił historyk prof. Henryk Samsonowicz.

polskieradio.pl, 29.05.15

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • hiHi czy chi?
  • menedżer — Odmiana: menedżerowie czy menedżerzy, menadżerowie czy menadżerzy
  • niebiosa — O dawnych formach niebiosów, niebiesiech, niebiosy

Ciekawostki

  • UMCS — Dlaczego Marii Curie-Skłodowskiej, a nie Marii Skłodowskiej-Curie
  • partykuło-przysłówek — O historii partykuło-przysłówka
  • ad acta — Pochodzenie ad acta

Mogą Cię zainteresować również hasła