kocimiętka

kocimiętka (roślina)

Definicja

kocimiętka to roślina występująca w wielu gatunkach w różnych częściach świata (głównie w strefie umiarkowanej), zwykle wieloletnia roślina zielna o mocnej i rozrośniętej łodydze, sercowatych, zielonych liściach o ząbkowanych brzegach, wykorzystywana w ziołolecznictwie, pszczelarstwie i hodowaniu kotów (sprawia, że kot się pobudza i wariuje lub przeciwnie — relaksuje się; co trwa do kilkunastu minut)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kocimiętka działa jak naturalny antydepresant, który może sprawić, że Twój kot będzie zachowywał się nieco nietypowo, przymilając się i wykazując szczególną ochotę na czułości. Zwierzę może też tarzać się, drapać lub pocierać twarzą w miejscu, gdzie wyczuwa kocimiętkę, albo podskakiwać, brykać i biegać z pokoju do pokoju, w pogoni za niewidzialną zdobyczą.
Niektóre koty po prostu stają się odprężone i spoglądają w przestrzeń. Wszystkim wspomnianym zachowaniom może towarzyszyć miauczenie i mruczenie. Skutki działania kocimiętki są krótkotrwałe — zwykle utrzymują się od 5 do 10 minut. Później musi minąć kilka godzin, zanim kot ponownie stanie się na nią wrażliwy.

hillspet.pl, 2016

Ciekawostki
Pochodzenie nazwy kocimiętka Miłośnikom czystości polszczyzny niektóre wyrazy złożone jeżą włos na głowie. Ale cóż, kocimiętkę pospiesznie

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1369 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • Tomasz z Kempen — O wariantach imienia i częstym błędzie
  • autor — Odmiana: autorzy czy autorowie?
  • krawat — Odmiana: krawata czy krawatu?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła