Jenga

Jenga (gra)

Definicja

Jenga to gra, w której gracze po kolei wyciągają jeden z 54 klocków, które na początku gry tworzą wieżę; po wyjęciu klocka należy go położyć na szczycie wieży, a rozgrywka kończy się w momencie, gdy wieża po wyjęciu klocka zawali się; zwycięzcą jest ten, któremu jako ostatniemu udało się wyjąć klocek i położyć go na szczycie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Grę stworzyła Leslie Scott, Angielka urodzona w Tanzanii, rozwijając zabawę wymyśloną w jej rodzinie na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do zabawy rodzina używała zwykłych drewnianych klocków, z jakich dzieci zwykle budują zamki i inne budowle. Wersja zaproponowana przez Leslie szybko okazała się rodzinnym przebojem na długie wieczory, a zachęcona sukcesem kobieta postanowiła zaprezentować Jengę światu. Prezentacja miała miejsce w styczniu 1983 r. w Londynie w czasie targów zabawek (Leslie Scott specjalnie w tym celu założyła firmę).

juniorowo.pl, 3.05.2015

Imprezowa Wieża to (jak sama nazwa wskazuje) gra imprezowa, w której przyjdzie nam układać klocki na tej samej zasadzie co w Jendze. Co zatem w niej takiego innego? Ano fakt, że na klockach znajdują się zadania! A są one przeróżne, gra jednak przeznaczona jest dla osób pełnoletnich.

stertagier.pl, 17.03.16

Ciekawostki
Pochodzenie nazwy Nazwa własna Jenga pochodzi od czasownika
Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Jendze; Jenga; Jengą; Jengę; Jengi; Jengo

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • jak Boga kocham — Jak bonie dydy — skąd się to wzięło?
  • Sfinks — Jak brzmiała zagadka Sfinksa?
  • Nitsch — Nieśmiertelna anegdotka

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book