Jenga

Jenga (gra)

Definicja

Jenga to gra, w której gracze po kolei wyciągają jeden z 54 klocków, które na początku gry tworzą wieżę; po wyjęciu klocka należy go położyć na szczycie wieży, a rozgrywka kończy się w momencie, gdy wieża po wyjęciu klocka zawali się; zwycięzcą jest ten, któremu jako ostatniemu udało się wyjąć klocek i położyć go na szczycie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Grę stworzyła Leslie Scott, Angielka urodzona w Tanzanii, rozwijając zabawę wymyśloną w jej rodzinie na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do zabawy rodzina używała zwykłych drewnianych klocków, z jakich dzieci zwykle budują zamki i inne budowle. Wersja zaproponowana przez Leslie szybko okazała się rodzinnym przebojem na długie wieczory, a zachęcona sukcesem kobieta postanowiła zaprezentować Jengę światu. Prezentacja miała miejsce w styczniu 1983 r. w Londynie w czasie targów zabawek (Leslie Scott specjalnie w tym celu założyła firmę).

juniorowo.pl, 3.05.2015

Imprezowa Wieża to (jak sama nazwa wskazuje) gra imprezowa, w której przyjdzie nam układać klocki na tej samej zasadzie co w Jendze. Co zatem w niej takiego innego? Ano fakt, że na klockach znajdują się zadania! A są one przeróżne, gra jednak przeznaczona jest dla osób pełnoletnich.

stertagier.pl, 17.03.16

Ciekawostki
Pochodzenie nazwy Nazwa własna Jenga pochodzi od czasownika

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1516 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Gauguin — Wymowa w odmianie
  • postać — Odmiana: postaci czy postacie
  • HIV — O różnych zapisach wirusa HIV i odmianie

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book