Gniew

Gniew (miasto)

Definicja

Gniew to miasto w północnej Polsce, leżące na północ od Kwidzyna, przy ujściu Wierzycy do Wisły, na skraju Kociewia, słynne m.in. z gotyckiego zamku

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jedziemy do Gniewu czy do Gniewa? Pójdźmy tropem słowników i źródeł poprawnościowych, dawnych publikacji, współczesnej prasy i na koniec uzusu lokalnego.

1. „Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części” z 2015 roku podaje wyłącznie zakończenie „-wu”. Tak samo „Wielki słownik ortograficzny PWN” (w kolejnych wydaniach). Ale, co ciekawe, opracowany na jego podstawie i wydany w 2004 roku „Słownik ortograficzny PWN” informuje:

Gniew (miasto) -wa (a. -wu)

Skąd ten wyłom? Otóż słowniki poprawnościowe tak właśnie oceniały wariantywność dopełniacza. W „Słowniku poprawnej polszczyzny” pod red. W. Doroszewskiego z 1973 roku przeczytamy „D. Gniewa, rzad. Gniewu”. Ta sama informacja powtarza się potem w kolejnych wydaniach „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN” pod red. A. Markowskiego.

2. Trudno sprawdzać dopełniacz od nazwy miasta w tekstach, ponieważ z wyników należałoby odsiać formy leksemu gniew. Niemniej

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4829 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na Pomorzu znajduje się przecież wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Zamek w Malborku, zwany „największą górą cegieł na północ od Alp”. Warto tu przyjechać 25 lipca, aby obejrzeć inscenizację oblężenia tej starej warowni. Z kolei na zamku w Gniewie 15 sierpnia odbędzie się polsko-szwedzka Bitwa Dwóch Wazów.

NKJP: Dziennik Zachodni, 2009

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • nie tyle..., ile...Nie tyle..., ile..., nie tyle..., co... — czyli o drugiej części spójnika złożonego
  • keczupKeczup czy ketchup (i jeszcze o wymowie)
  • lichtarz — Odmiana: lichtarzy czy lichtarzów?

Ciekawostki

  • pacierz — Pochodzenie wyrazu pacierz
  • CR — Pochodzenie słowa CR
  • torunianin — O toruńczyku słów parę

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book