Formuła 1

Formuła 1 (sport samoch.)

Definicja

Formuła 1 to istniejący od 1950 roku cykl odbywających się co roku wyścigów samochodowych; odbywają się one kolejno w różnych państwach na całym świecie na specjalnie przygotowanych torach mających kształt różnie powyginanej pętli i trwają średnio półtorej godziny, w czasie której kierowcy pokonują kilkadziesiąt okrążeń; uczestniczą w nich kierowcy w charakterystycznych jednomiejscowych, nisko zawieszonych samochodach (zwanych bolidami) o otwartym nadwoziu i kołach wystających poza obrys; na koniec cyklu przyznaje się mistrzostwo w dwóch klasyfikacjach: indywidualnej (kierowców) i konstruktorów (rywalizacja poszczególnych zespołów)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Żadna inna dyscyplina sportu nie bazuje w tak dużym stopniu na zakulisowej pracy ludzi jak Formuła 1. Owszem, kluby piłkarskie mają fizjoterapeutów i trenerów, tenisiści korzystają z pomocy psychologów i szkoleniowców, a golfiści mają caddiego, który pomaga im ułożyć strategię wędrówki przez pole. Podczas Grand Prix stawką są jednak dosłownie ułamki sekund, a to powoduje, że mechanicy pracujący w garażu mają realny wpływ na wynik wyścigu — i nie chodzi tu wyłącznie o przygotowania do startów, ale także o powtarzalność pracy podczas pit stopów.

David Coulthard, Przedmowa, (w:) Marc „Elvis” Priestley, Mechanik. Kulisy padoku F1 i tajemnice rywalizacji, tłumaczenie Bartosz Sałbut, 2018

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Formuła 1; Formułą 1; Formule 1; Formułę 1; Formuło 1; Formuły 1

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • kto zacz — Pochodzenie
  • GATT — Pochodzenie nazwy GATT
  • kuraż — Zostało tylko trochę kurażu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book