Annan

Annan (nazwisko)

Definicja

Annan to nazwisko obce, m.in. Kofi Annan (1938–2018) — ghański polityk, sekretarz generalny ONZ, w 2001 roku nagrodzony pokojowym Noblem

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Świat odwrócił wzrok, choć doskonale wiedział o koszmarze. Już w styczniu 1994 Dallaire raportował Kofiemu Annanowi, dzisiejszemu sekretarzowi generalnemu ONZ, który wówczas odpowiadał w ONZ za misje pokojowe, że bojówki Hutu przygotowują się do pogromów. W Ruandzie stacjonowało wtedy 2519 żołnierzy ONZ i Dallaire twierdził, że to wystarczy, by zapobiec rzeziom. Pod warunkiem wszakże, że ONZ pozwoliłaby Dallaire'owi interweniować, a jego żołnierzom użyć broni do wymuszenia posłuszeństwa, a nie jedynie w obronie własnej. Kanadyjczykowi nie pozwolono interweniować, a kiedy wybuchły rzezie, zamiast przysłać mu posiłki, ONZ niemal wszystkich odwołała. W Ruandzie pozostało jedynie 270 żołnierzy ONZ.

calculemus.org, 6.04.2004

Andrzej Lepper słał dokumenty do sekretarza generalnego ONZ Anana Kofana (poprawnie Kofi Annan) — Renata Beger, posłanka Samoobrony, podczas dyskusji w „Tygodniku politycznym Jedynki”.

metro.gazeta.pl, 1.12.2003

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Annan; Annana; Annanach; Annanami; Annanem; Annanie; Annanom; Annanów; Annanowi; Annanowie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • potrafić — Odmiana: o potrafiąc, potrafiący i potrafiwszy
  • mgr — Magister skrócony w odmianie
  • kaszleć — Słów parę o odmianie

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book