żeś

1. żeś (że + -ś)

Definicja

formy typu żeś to połączenie spójnika że z czasownikową końcówką czasu przeszłego (np. mówił, żeś spadł jako mówił, że spadłeś) lub z czasownikiem być w czasie teraźniejszym (np. mówił, żeś mądry jako mówił, że jesteś mądry)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Gdy umilkłem, położyła mi dłoń na ramieniu i rzekła z drżeniem w głosie:
— Ile ty masz lat? O czym ty myślisz? Chwilami zdaje mi się, że jesteś dorosły. Powinnam powiedzieć ci jakiś morał, oburzyć się na to, żeś taki zły i zepsuty, ale przecież my wszyscy jesteśmy źli i zepsuci.

Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa, 1958

Już na pierwszej randce radzę: z kamienną twarzą zacytuj ten oto limeryk Leara w tłumaczeniu Barańczaka i sprawdź reakcję: „Pewien starzec u stóp Wezuwiusza/ Zgłębiał trzeci już tom Witruwiusza,/ Gdy zalała go lawa;/ »Działa to jak Wełtawa«,/ Rzekł, »Smetany: wzrusza i rozjusza«”. Jeśli koleżka zaśmieje się dopiero po dwóch dniach i po tym, jak sprawdził wszystkie nazwiska w rejestrze, kompozycje zaś w Przewodniku Lucjana Kydryńskiego, musisz uciekać.
Najpierw usprawiedliw się słowami: „Widziałam króliczka, muszę już gonić”. Pomyśli, żeś wariatką niegodną jego poważnych zamiarów.

Agata Passent, Twój Styl, nr 4, kwiecień 2016, s. 124

Gramatyka

przyłącza końcówki czasownikowe

formy: żem; żeś; żeście; żeśmy

zgłoś poprawkę

2. żeś (końcówka)

Definicja

formy typu żeś to ruchome końcówki czasowników używane w mowie i w polszczyźnie potocznej (np. jak ty żeś to zrobiła? jako jak ty to zrobiłaś?)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Słucham kumpli, podsłuchuję znajomych i obcych mężczyzn. No i tak się jakoś składa, że w grupie 40 plus wstrząsające opowieści, jak to żeśmy dali na imprezie albo w weekend, coraz częściej są zastępowane konwersacjami o bieganiu, szóstce Weidera, odżywaniu, odchudzaniu, siłce i paru takich, które 10 lat wcześniej uznalibyśmy za przejaw daleko posuniętego zniewieścienia.

Marcin Meller, Newsweek, 7–13.10.2013, nr 41, s. 61

Gramatyka

przyłącza końcówki czasownikowe

formy: żem; żeś; żeście; żeśmy

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • homonimia — Słychać chrupanie? To żonę zazdrość zżera
  • dzięki — O historii wyrazu dzięki
  • pal go sześć — Pochodzenie wyrażenia pal go sześć

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book