Święty Mikołaj

1. Święty Mikołaj (święty)

Definicja

Święty Mikołaj to katolicki i prawosławny święty żyjący najprawdopodobniej na przełomie III i IV (pierwsze wzmianki o nim pochodzą dopiero z VI wieku), biskup Miry, znany z cudów oraz pomagania biednym i potrzebującym (większość wydarzeń z jego życia może być tylko legendą), przedstawiany zwykle w szatach biskupa, z brodą, mitrą i pastorałem, trzymający księgę i wykonujący gest błogosławieństwa

Wariant
  • święty Mikołaj
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • Mikołaj z Myry
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— W dzisiejszych czasach świecka kultura przeniknęła naszą świadomość — mówi ksiądz Tomasz Kalisz, duszpasterz akademicki „Gościńca św. Wawrzyńca” w Poznaniu. — Na jednej z lekcji religii próbowałem wyjaśnić dzieciom, że święty Mikołaj istniał naprawdę. Było to o tyle trudniejsze, że niektóre z nich zostały już uświadomione przez rodziców, że świętego Mikołaja nie ma. Niewiele osób pamięta, że jest to postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze. Musimy pamiętać, że obchodzenie dnia świętego Mikołaja ma jeden cel — niesienie radości innym. Dlatego 6 grudnia myślmy przede wszystkim o tym, żeby zrobić coś dobrego dla drugiej osoby. Pamiętajmy także, żeby ta potrzeba rodziła się z serca, a nie z kolorowych wystaw i mody na mikołajki.

edulandia.pl, 01.12.2015

2. Święty Mikołaj (postać)

Definicja

Święty Mikołaj to postać z dziecięcych wierzeń, bajek i kultury popularnej przynosząca prezenty 6 grudnia lub w wigilię świąt Bożego Narodzenia (a niegrzecznym dzieciom rózgę), przedstawiana jako starszy, pucułowaty mężczyzna z białą brodą, ubrany w czerwony strój; Święty Mikołaj porusza się saniami ciągniętymi przez renifery (potrafiącymi latać), zamieszkuje, wraz z pomocnikami-elfami Laponię lub koło podbiegunowe

Wariant
  • święty Mikołaj
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
O problematycznej pisowni różnych Ś/świętych m/Mikołajów Dlaczego dopuszczamy obie pisownie dla Mikołaja z Miry — Święty Mikołaj lub święty Mikołaj — uzasadniamy w regule jaką literą (religia): imiona świętych i błogosławionych. W ten sam sposób można zapisywać postać fantastyczną: przychodzi do nas święty Mikołaj / Święty Mikołaj. Oba zapisy są powszechne w uzusie i nie ma powodu, by któryś z nich ganić.
Możliwy jest też oczywiście zapis skrócony św. Mikołaj.

Jeśli chodzi o osobę, która się za świętego Mikołaja przebiera, to (...)

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4974 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • Dziadek Mróz; Dzieciątko; Gwiazdor
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W wigilię szóstego grudnia robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby nie zasnąć i zobaczyć, jak święty Mikołaj przychodzi ze swymi prezentami. Nigdy nam się to jednak nie udało. A gdy budziliśmy się wcześniej, jeszcze po ciemku, prezenty były już na swoim miejscu.

NKJP: Zdzisław Morawski, Gdzie ten dom, gdzie ten świat, 1994

Byli już gotowi do wyjazdu, a na stole obok wypieków piętrzył się stos paczek i paczuszek z gwiazdkowymi prezentami, które Mirka kupiła dla siostry i jej rodziny.
— Sernik zjedzmy od razu, a prezenty niech zabierze Święty Mikołaj — zaproponował Józinek.
— Nie ma mowy, prezenty włożymy do tej dużej kraciastej torby, a ciasta znieś, Martusiu, ostrożnie na dół, i spróbujemy to wszystko jakoś upchnąć — Mirka dyrygowała rodziną, patrząc co chwila na zegarek.

NKJP: Kinga Dunin, Tabu, 1998

Ciekawostki
Pochodzenie postaci Pierwowzorem postaci Świętego Mikołaja (...)

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1563 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • nierazNieraz czy nie raz?
  • bajt — Odmiana: bajta czy bajtu?
  • imbusImbus czy inbus?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book