W II RP rocznicę odrodzenia Polski świętowano na mocy zwyczaju, do 1936 r. na ogół w formie uroczystości o charakterze wojskowym.
Święto Niepodległości zostało oficjalnie ustanowione w ostatnich latach okresu międzywojennego. „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – czytamy w ustawie z 23 kwietnia 1937 r. Usankcjonowała ona kilkunastoletnią praktykę organizowania obchodów właśnie 11 listopada.
www.sejm.gov.pl, 10.11.2023
Święto Niepodległości w Polsce często rozpoczyna się defiladami wojskowymi, które odbywają się w różnych miastach kraju. (…) W czasie obchodów
Święta Niepodległości wieczorem na cmentarzach i miejscach pamięci ludzie zapalają znicze i świece, aby uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość. To symboliczne gesty, które wyrażają szacunek dla tych, którzy poświęcili swoje życia w imię wolności Polski.
11 listopada to również dzień, w którym odbywają się liczne koncerty, występy muzyczne i widowiska artystyczne. Te wydarzenia kulturalne często skupiają się na tematyce patriotycznej i historii Polski. (…)
W trakcie obchodów
Święta Niepodległości odprawiane są również msze święte i modlitwy w intencji Ojczyzny. To czas, w którym Polacy gromadzą się w kościołach, aby wspólnie modlić się za Polskę i prosić o błogosławieństwo dla kraju.
gazetaprawna.pl, 11.11.2023