wypłaszczyć

1. wypłaszczyć (np. linię)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • splantować; spłaszczyć; wyrównać
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wychodziliśmy cały czas kierując się na wierzchołek wschodni i to właśnie trawersowanie tego wierzchołka było najbardziej wyczerpujące. Nie był on ani stromy, ani zbytnio oblodzony, ale był długi i męczący psychicznie. Już się wydawało, że zachodzi się za górkę, ale podchodząc kilkadziesiąt metrów widziało się, że wcale nie, bo cały czas się podchodzi. Później wydawało się, że będzie spadek, dochodziło się do tego miejsca, tam się okazywało, że po prostu było troszeczkę wypłaszczone, ale cały czas pod górkę. I trwało to setki metrów. Kiedy powtórzyło się to kilkanaście razy, to zaczynało się to robić nużące i denerwujące.

NKJP: Magazyn Puls Studenta, 2000

Pytany, kiedy można spodziewać się apogeum zachorowań, Szumowski odparł, że trudno to przewidzieć. „Patrząc na wykresy przebiegu epidemii w innych krajach, to mogą być tygodnie. Z drugiej strony wiemy, że są drastycznie różne przebiegi epidemii. Jest japońska krzywa, gdzie krzywą udało się wypłaszczyć, ale i krzywa hiszpańska czy włoska, gdzie poszybowała niemal pionowo” — wskazał.

gazetaprawna.pl, 26.03.2020

Gramatyka

czasownik aspekt dokonany przechodni

formy alfabetycznie: niewypłaszczeni; niewypłaszczenia; niewypłaszczenie; niewypłaszczeniem; niewypłaszczeniu; niewypłaszczona; niewypłaszczoną; niewypłaszczone; niewypłaszczonego; niewypłaszczonej; niewypłaszczonemu; niewypłaszczony | pokaż wszystkie formy

2. wypłaszczyć się (teren)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Oznacza to, że rozkład wynagrodzeń wypłaszczył się w latach 2016–2018, co było pozytywne dla konsumpcji, gdyż krańcowa skłonność do konsumpcji jest wyższa w niższych grupach decylowych dochodu. Według GUS, wynagrodzenie minimalne pobierało 7,6% pracowników wobec 9,0% w październiku 2016 r.

santander.pl, 21.11.2019

Gramatyka

czasownik aspekt dokonany nieprzechodni

formy alfabetycznie: niewypłaszczeniach się; niewypłaszczeniami się; niewypłaszczenia się; niewypłaszczeniem się; niewypłaszczenie się; niewypłaszczeniom się; niewypłaszczeniu się; niewypłaszczeń się; wypłaszczą się; wypłaszczcież się; wypłaszczcie się; wypłaszczeniach się | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • ekspresyjny — Warianty: ekspresywny czy ekspresyjny?
  • śmiało — Warianty: śmiało czy śmiele?
  • staruch — Odmiana: staruchy czy staruchowie?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book