wyobraźnia

1. wyobraźnia

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • fantazja; wena
  • książkowo:imaginacja
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Założę się, że na hasło „szczepionka” w wyobraźni wielu z was pojawia się obraz pulchnego niemowlaka z wycelowaną w niego igłą strzykawki. I nic dziwnego, bo 99,9 proc. artykułów w gazetach i książek poświęconych tematowi szczepień jest ilustrowanych właśnie w taki sposób. Dziecko na zdjęciu ma najczęściej lekki grymas bólu lub uczucie strachu na twarzy. Swego czasu lekarze nawet protestowali przeciwko podobnemu przedstawianiu sprawy. Tłumaczyli, że niepotrzebnie utrwala złe skojarzenia.

Izabela Filc-Redlińska, Szczepionki. Nie daj się zwariować, 2016

2. widzieć oczami wyobraźni

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • wyobrażać sobie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pierwszą kategorię tworzą blogi, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy: (...). Motoryzacyjne, kulturalne, plotkarskie, sportowe i edukacyjne nie istnieją. I może wyjaśnię, bo oczami wyobraźni widzę wzburzenie niektórych czytelników — nie istnieją, bo jest ich tak mało i mają tak mały zasięg, że nie można opierać na nich żadnego poważnego interesu.

Tomek Tomczyk, Bloger, 2012, s. 23

(...) i tak oto powstała wysepka, którą większość ludzi uznałaby za raj. Ze wszystkich stron otacza ją morze, jakie zwykle widuje się na retuszowanych zdjęciach w folderach wycieczkowych. Cała wyspa opasana jest wstęgą idealnie białej i całkowicie pustej plaży, a wzdłuż jej brzegów ciągnie się tropikalna rafa (...) Na wyspie nie ma żadnego hotelu, a jedynym domem, jaki mogłem dostrzec z okien naszego, była rezydencja Bruce’a Willisa. Mam nadzieję, że widzicie już tę scenerię oczami wyobraźni, bo teraz przejdziemy do kwestii najważniejszej. Otóż opisywana wyspa ma zaledwie kilka kilometrów szerokości i długości. Jak więc się po niej poruszać?

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2012

Gramatyka

frazem czasownikowy aspekt niedokonany/dokonany

formy alfabetycznie: niewidziana oczami wyobraźni; niewidzianą oczami wyobraźni; niewidzianego oczami wyobraźni; niewidzianej oczami wyobraźni; niewidzianemu oczami wyobraźni; niewidziane oczami wyobraźni; niewidziani oczami wyobraźni; niewidzianych oczami wyobraźni; niewidzianymi oczami wyobraźni; niewidzianym oczami wyobraźni; niewidziany oczami wyobraźni; widząca oczami wyobraźni | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • SMS — Odmiana: wysłać SMS czy wysłać SMS-a?
  • aquapark — A co pisownią akwapark?
  • noga — Na nogach po Małopolsce

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book