wyliczanka

1. wyliczanka (wierszyk)

Definicja

wyliczanka to krótki wierszyk recytowany przez dzieci w taki sposób, że wraz z wymawianiem kolejnej sylaby (lub słowa) wskazuje się na kolejną osobę lub rzecz; wybrana zostaje ta osoba lub rzecz, na którą padnie ostania sylaba (lub ostatnie słowo) tego wierszyka

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Większość z nas pamięta z dzieciństwa wyliczankę: „Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje...”. Nie mam złych wspomnień z dzieciństwa, a czas młodzieńczego zakochania się wspominam z uśmiechem i wdzięcznością dla Pana Boga i człowieka, który obdarzył mnie pięknym uczuciem i podarował wiele wspomnień. (...) Mam jednak wątpliwości, czy warto młodych uczyć wspomnianej wyliczanki, dlatego, że ta wyliczanka źle się zaczyna. Miłość nigdy nie jest początkiem i powinno być odwrotnie: „Szanuje, lubi, kocha...”.

NKJP: Wychowawca, nr 183, 2008

Zainteresowały go wtedy wróżby. Nie jakiś tam okultyzm, tarot, nowa metafizyka, ale zwyczajne, dziecinne wyliczanki. Ze wstydem i biciem serca odmierzał krokami odległość do krawężnika czy najbliższego słupa i mamrotał na przemian: „Wszystko w porządku”, „Będzie kiepsko”, „Wszystko w porządku”, „Będzie kiepsko” (...)

Włodzimierz Kowalewski, Bóg zapłacz!, 2000

2. wyliczanka (czegoś)

Definicja

wyliczanka czegoś to kolejne wymienianie tego, zwłaszcza długie i mało użyteczne; wyliczanka to także sam ten wymieniany ciąg czegoś; słowo zwykle nacechowane negatywnie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Obszerny dokument — liczy ponad sto stron — jest czymś więcej niż wyliczanką tego, co koncern energetyczny zrobił w ubiegłym roku.

Marcin Kaczmarczyk, Forbes, 12/2013, s. 122

Monolog p. burmistrza Małeckiego przypominał mi po części monologi Fidela Castro, czyli on mówił, mówił i mówił kilka razy to samo, ale mówił. Wszystko to sprowadziło się do wyliczanki znanych i powtarzanych przy każdej okazji z uporem maniaka wydarzeń o wybitnie miernej jakości (...). Monolog trwał nadal i aby wyliczanka była kompletna, zostały przytoczone czyny szlachetne (...)

NKJP: Czas Ostrzeszowski, 2003

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • ndm.Ndm. czy ndm, czyli z kropką czy bez kropki
  • Subkowy — Częsty błąd w odmianie
  • bilard — Odmiana: bilardu czy bilarda?

Ciekawostki

  • Kraków — Nietypowa forma celownika użyta w XXI wieku
  • BITNET — Pochodzenie nazwy BITNET
  • zugzwang — Pochodzenie słowa zugzwang

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book