widzenie

1. widzenie (np. w więzieniu)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • odwiedziny; spotkanie; wizyta
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A jeszcze stary Cichocki postawił bar na działce przylegającej do muru. Dlatego do Koguta przychodzą klawisze. (...) Cichocki niegłupio wykombinował z tym swoim barem. Zwłaszcza że w niedziele zagląda do Koguta sporo przyjezdnych, którzy po wyjściu z widzeń chcą się czegoś napić albo zjeść bigos czy parówki. Po południu widzenia się kończą, samochody odjeżdżają i w Kogucie zostaje garstka miejscowych. Ale potem dochodzą klawisze z pierwszej zmiany. Stary Cichocki ma ruch na okrągło.

NKJP: Mariusz Cieślik, Śmieszni kochankowie, 2004

2. widzenie (np. senne)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kiedy miała lat siedem, doznała widzenia. (...) Miała właśnie skręcić w prawo, na mostek drewniany (...). Pojawił się przed nią Pan Jezus, bardzo promienny i piękny, trzymający w ramionach białego baranka. Padła na kolana w głęboki śnieg. Nie czuła zimna, lecz tylko ogarniającą całe ciało niemoc radości i oddania. Pan Jezus powiedział do niej kilka słów, wyrażając się cicho, niemal szeptem, lecz zrozumiała, że nie powinna przechodzić przez mostek, ale iść dalej wzdłuż rzeki i następnie przekroczyć ją po lodzie. Potem Pan Jezus zniknął, ale przykazał dziewczynce, by nazajutrz w tym miejscu czekała, a niechybnie znowu się pojawi. Uczyniła, co jej nakazano. (...) Tej samej nocy most zarwał się i dwaj bezbożni chłopi znaleźli śmierć w nurtach rzeki.
Następnego wieczora znów czekała na Pana Jezusa w umówionym miejscu. Gdy się pojawił z białym barankiem w ramionach, nakazał dziewczynce poświęcić całe życie nawracaniu Murzynów. Potem już więcej nie doznała widzenia.

NKJP: Andrzej Szczypiorski, Początek, 1986

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • yuppie — O zapisie i odmianie słowa yuppie
  • współpraca — O wzajemnej współpracy
  • dokonywać — Dokonywać obróbki akwatermicznej ceramiki...

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book