etnolingwistyka

etnolingwistyka

Definicja

etnolingwistyka to dział językoznawstwa obejmujący badanie związków między językiem a kulturą, zależności struktury języka od historii i kultury jego użytkowników (ich mentalności, zachowań i systemów wartości)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Za jedną z najbardziej wyróżniających się cech współczesnego językoznawstwa polskiego należy uznać etnolingwistykę, w innej terminologii — lingwistykę kulturową, której rozwój w latach 80.–90. XX wieku oraz na początku XXI wieku w dużym stopniu zawdzięcza się działalności lubelskiej grupie badaczy na czele z prof. Jerzym Bartmińskim.

A. Kiklewicz, M. Wilczewski, Współczesna lingwistyka kulturowa: zagadnienia dyskusyjne, Biuletyn PTJ LXVII, 2011, s. 166

Odnoszę wrażenie, że przedmioty badań obu dziedzin (etnolingwistyki i lingwistyki kulturowej) są do siebie bardzo zbliżone. Widać to wyraźnie, kiedy weźmie się do ręki pewne tomy „Etnolingwistyki” i „Języka a Kultury” i przyjrzy ich zawartości. (...) Skoro obie dyscypliny mają podobny zakres badań i w wielu wypadkach identyczny przedmiot analizy, można, jak się wydaje, zamiennie stosować funkcjonujące określenia, albo zdecydować się na przyjęcie jednego z nich.

A. Dąbrowska, Współczesne problemy lingwistyki kulturowej, 2005

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • procent — Procent z liczebnikami głównymi
  • jednak — O szyku słówka jednak
  • derby — Czy derby konne się odmienia(ją)? I jakiego są rodzaju?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book