Wuhan

Wuhan (miasto)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Odmieniać czy nie odmieniać? Nazwa miasta Wuhan kończy się na -n, jak Pekin, Kanton, Boston i Edmonton. Utrwalone w polszczyźnie nazwy chińskich miast są odmieniane, więc i Wuhan mógłby

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4131 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Poczynając od czwartku rano, czasu lokalnego, wstrzymane zostaną wszystkie loty i pociągi pasażerskie z i do Wuhanu. Nie będą też kursować autobusy miejskie, metro i promy pasażerskie. (...) Odwołano modły z okazji Nowego Roku w świątyni Guiyuan, w Wuhan, które w ub. r. zgromadziły 700 tys. osób.

pap.pl, 23.01.2020

Hubei to prowincja licząca 60 milionów mieszkańców, położona w środkowo-wschodniej części Chin. Jej stolicą jest ośmiomilionowa metropolia Wuhan, ważny chiński ośrodek finansowy, handlowy, technologiczny i edukacyjny. Władze Hubei szczycą się przede wszystkim rozwojem nowoczesnych technologii. Wuhańska Strefa Rozwoju Wysokich Technologii East Lake, największy ośrodek kreowania i wdrażania nowych technologii w Chinach, to praktycznie osobne miasto wielkości Warszawy, zatrudniające 200 tysięcy specjalistów, posiadające kilkadziesiąt ośrodków naukowych i wyższych uczelni.

NKJP: Gazeta Pomorska, 2009

Czy w starciu z władzą chiński obywatel może się powoływać na prawa człowieka? Nowy rząd ChRL stawia na reformy systemu sprawiedliwości, ale w odwodzie ciągle ma policyjną armię i jej pałki.
Wchodząc 17 marca do kafejki internetowej w Kantonie 27-letni projektant Sun Zhigang nie przeczuwał, że jego dni są już policzone, a po śmierci czeka go sława, jakiej nie spodziewał się za życia. Sun w 2001 r. ukończył studia na wydziale sztuk pięknych uniwersytetu w Wuhanie (stolica prowincji Hubei w Chinach Środkowych), po czym przeniósł się na południe Chin, gdzie łatwiej można znaleźć pracę. Podobnie jak on postępuje wielu Chińczyków, szukając w gospodarczo prosperującym pasie wybrzeża na wschodzie i południu kraju zatrudnienia i lepszego zarobku, o które dużo trudniej w interiorze. Takich wewnętrznych migrantów jest dziś w Chinach co najmniej 94 mln i co roku przybywa ich blisko 5 mln.

NKJP: Polityka, 2003

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • bestseller — Warianty: bestseller czy bestseler (dwa l czy jedno)?
  • sic — Użycie słowa sic
  • pinezka — Jeszcze o wymowie

Ciekawostki

  • Quo vadis — Za co Sienkiewicz dostał Nobla
  • rzezimieszek — Pochodzenie wyrazu rzezimieszek
  • UMCS — Dlaczego Marii Curie-Skłodowskiej, a nie Marii Skłodowskiej-Curie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book