zez

zez

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • rzadko:strabizm
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Natasza — działaczka rewolucyjna, co? Uśmiać się można! — rzucił na zakończenie swego opowiadania Stiebłow, patrząc jednym okiem na ojca, a drugim na matkę, jako że miał potężnego zeza.

Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa, 1958

W chwili urodzenia stan dziecka był krańcowo ciężki, małoletnia powódka w skali Apgar uzyskała 0–3 pkt. Doznała uszkodzenia mózgu w następstwie czego cierpi na małogłowie, czterokończynową postać mózgowego porażenia dziecięcego z bardzo znacznym upośledzeniem rozwoju umysłowego, ma lekoodporną padaczkę, nie mówi, nie siedzi, nie przekręca się na boki, nie kontroluje czynności fizjologicznych, cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy, ma zez zbieżny, nie je samodzielnie, nie żuje pokarmu, ma zaburzenia połykania, wydaje nieartykułowane dźwięki sygnalizujące stan emocjonalny — zadowolenie, dyskomfort, rozdrażnienie, wymaga stałej opieki; jej stan nie rokuje poprawy.

Artur Klimkiewicz, Krzywda i jej zadośćuczynienie w prawie cywilnym. Analiza pojęć w świetle orzecznictwa sądów polskich, „Zeszyty Naukowe KUL” 2018, nr 2, s. 297–298

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • rąbekRąbek z głowy zdjęła
  • przypadek — Czy kolejność przypadków ma jakieś znaczenie?
  • książka — Czytać czy nie czytać?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book