winiarz

winiarz (zawód)

Definicja

winiarz to osoba zajmująca się produkcją wina lub związana z produkcją wina; dawniej winiarze byli rzemieślnikami, obecnie tak nazywa się zwykle właścicieli winnic

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kto już pijał wino, ten dbał, by jakąś moc przynajmniej miało, by zaszumiało w głowie. A plagą tamtych czasów było nadmierne korzystanie przy usługach winnych z wody. To Wespazjan Kochowski nie wytrzymał kiedyś i ciął kiedyś swoich „Panów Winiarzy Krakowskich” taką oto fraszką: Któraż to woda, za którą płacimy najdrożej? Owa, którą w piwnicy winiarz wino tworzy.

NKJP: Eugeniusz Kabatc, Vinum sacrum et profanum, 2003

Jeśli kiedykolwiek przyjedziecie odwiedzić jego winnicę, namówcie winiarza, by oprowadził was po wsi. Oczywiście z porządnym białym winem i kieliszkami w ręku. Bajka!

zielonagora.wyborcza.pl, 17.10.2015

Do realizacji pomysłu potrzebny był jednak spory kapitał. Wybór padł na niemieckich winiarzy z firmy Faber, dziś Sektkellerei Schloss Wachenheim. Niemcy za 25 proc. udziałów wyposażyli fabrykę w nowoczesne urządzenia do fermentacji i butelkowania. Firma przestała być zwykłą rozlewnią importowanych win, a stała się ich producentem.

newsweek.pl, 17.11.2002

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: winiarz; winiarza; winiarzach; winiarzami; winiarze; winiarzem; winiarzom; winiarzowi; winiarzu; winiarzy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book