transpłciowy

1. transpłciowy (przymiotnik)

Definicja

osoba transpłciowa to ktoś, kto ma inną tożsamość płciową lub manifestuje ją inaczej, niż wynikałoby to z jego płci biologicznej

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Transpłciowe dzieci wymagają szczególnej dbałości w zakresie zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego też należałoby zweryfikować, czy w ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej istnieją w Polsce placówki, które są przygotowane na przyjęcie dzieci transpłciowych, tzn. mają zapewnione zaplecze organizacyjne począwszy od pokoi, łazienek, po właściwą opiekę m.in. psychologiczną.

rpo.gov.pl, 03.06.15

Jenner o tym, że jest osobą transpłciową mówił niedawno w bardzo emocjonalnym wywiadzie udzielonym stacji ABC. Sam proces korekty płci rozpoczął natomiast nieco wcześniej — w 2013 r. Dziś, w filmie promującym czerwcowy „Vanity Fair” już jako Caitlyn mówi tak: — Bruce zawsze musiał kłamać. Zawsze żył w kłamstwie. Każdego dnia, od rana do nocy, żył z sekretem. Caitlyn nie ma tajemnic. Gdy okładka ukaże się na rynku, zacznie się moja wolność.

natemat.pl, 03.06.15

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: nietranspłciowa; nietranspłciową; nietranspłciowe; nietranspłciowego; nietranspłciowej; nietranspłciowemu; nietranspłciowi; nietranspłciowy; nietranspłciowych; nietranspłciowym; nietranspłciowymi; transpłciowa | pokaż wszystkie formy

 1.1. transpłciowość

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Ważnym działaniem jest prowadzenie warsztatów edukacyjnych i seminariów na temat transpłciowości. Prowadzenie warsztatów rozpoczęły we Wrocławiu Voca z Zuzką, a my z Lalką stworzyłyśmy drugi tandem trenerski, jeżdżąc po całej Polsce z warsztatami nazwanymi przez nas „Oswajanie transpłciowości”. Było duże zainteresowanie tematyką i wszędzie dobrze nas odbierano. Po wyborach do parlamentu musiałam zrezygnować ze współprowadzenia warsztatów. Wiem, że grupa prowadzących je trenerów się powiększa. Zwiększają się więc nasze możliwości trafiania z wiedzą i prawdą o transpłciowości „pod strzechy”.

Anna Grodzka, Mam na imię Ania, 2013

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • państwo — Pozwolą państwo, że się przedstawię
  • Gniew — Jedziemy do Gniewu czy do Gniewa?
  • wyszczepić — Czy coś jest nie tak z wyszczepianiem?

Ciekawostki

  • skrzydlate słowa — Pochodzenie nazwy skrzydlate słowa
  • keks — Dlaczego keks i keksy, a nie kejk i kejki?
  • bździć — Niezwykłe definicje

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book