szekel

szekel (waluta)

Definicja

szekel to jednostka monetarna Izraela, będąca w obiegu od 1980 roku (z końcem 1985 roku zastąpiono stare szekle nowymi, nazywanymi nowymi izraelskimi szeklami); w starożytności (Babilon, Syria) szekel był jednostką wagi, potem także środkiem płatniczym (srebrna moneta), szekle bili także Żydzi za panowania rzymskiego (były wtedy one symbolem niezależności); jeden szekel dzieli się na sto agorot

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Niestety, pierwsza i trzy kolejne próby opłacenia rachunku za pomocą karty Visa spełzły na niczym. Terminal poinformował, że na koncie nie ma środków. Pech chciał, że pan Paweł nie miał przy sobie gotówki, a jego goście dysponowali szeklami, które wymienić można tylko w Narodowym Banku Polskim.

NKJP: Dziennik Polski, 2005

Przy tej okazji władze miasta oskarżają rząd izraelski o pominięcie Nazaretu w puli dotacji rządowych na przygotowanie wizyty Jana Pawła II w mieście Świętej Rodziny. Nazaret otrzymał bowiem 1 mln szekli z ponad 40-milionowego budżetu organizacji wizyty Papieża w Izraelu.

NKJP: Dziennik Bałtycki, 2011

Przed tysiącami lat biblijny Mojżesz odpytywał swój niesforny ludek: — Czy lepiej mieć tysiąc szekli czy dziesięć córek? — Tysiąc szekli, lepiej mieć tysiąc szekli — odparł wyrwany do odpowiedzi. — Błędna odpowiedź — skrzywił się Mojżesz. — Dlaczego błędna? — Posłuchaj: mając tysiąc szekli, będziesz chciał mieć dwa tysiące szekli. A mając dziesięć córek... Zaręczam: nie będziesz chciał już nic więcej.

NKJP: Polityka, 2002

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • niemniej — Czy niemniej jednak to błąd?
  • Dominikana — Łączliwość: na Dominikanę czy do Dominikany, na Dominikanie czy w Dominikanie?
  • Gniew — Jedziemy do Gniewu czy do Gniewa?

Ciekawostki

  • niepomierny — A dawniej był i pomierny
  • h — Ile jest w języku polskim wyrazów z samym „h”?
  • słownik — A na blogu (2)

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book