szamerunek

szamerunek

Definicja

szamerunek to ozdoba munduru lub innego uroczystego ubrania, w postaci ozdobnych pętli ze sznurów, galonów itp.; szamerunek to także konkretny materiał, sznur, galon itp., z którego wykonano taką ozdobę

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jako ostatni ofertę bycia marszałkiem Polski otrzymał Wojciech Jaruzelski, ale odmówił. Niewykluczone, że bogaty szamerunek marszałkowskich naramienników (skrzyżowane buławy, srebrzone wężyki, etc.) kojarzyły się Generałowi z mundurami, jakie w Ameryce Południowej noszą przywódcy junt, na które to słowo W. Jaruzelski ma alergię.

NKJP: Trybuna Śląska, 2001

Płaszcze nosi się bardzo długie lub krótsze, ale bardzo często z „szynelowo-wojskowym” rytem (to jest właśnie to wyczucie!). Mają złote wypukłe guziki, jakieś delikatne szamerunki czy stylizowane dystynkcje.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1992

W 1982 roku za wszystkie oszczędności kupił największy w Londynie sklep z guzikami. Oferuje 4,5 miliona rodzajów guzików, niektóre z lat dwudziestych naszego wieku, czyli okresu, w którym sklep powstał. Wykonuje też specjalne zamówienia dla kreatorów mody — Gallano, Hempla, Gautiera — obciąga guziki, farbuje szamerunki, taśmy, chwosty.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1994

Ciekawostki
Pochodzenie słowa szamerunek Szamerunek pochodzi od (...)
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: szamerunek; szamerunkach; szamerunkami; szamerunki; szamerunkiem; szamerunkom; szamerunków; szamerunkowi; szamerunku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book