symetryzm

symetryzm (socjologia)

Definicja

symetryzm to nieco żartobliwa lub pogardliwa nazwa dla postawy stałego równoważenia racji każdej ze stron sporu w spolaryzowanym politycznie społeczeństwie polskim drugiej dekady XXI wieku

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Szczerze? Nie ma czegoś takiego jak symetryzm w czystej formie. Nie istnieje wspólny pogląd na wszystkie sprawy w państwie, który można zmieścić w tym jednym terminie. Nie ma trzeciej drogi politycznej, rozpiętej pomiędzy PiS-em a liberalną opozycją, reprezentowaną głównie przez Koalicję Obywatelską, wspólnej dla powiedzmy Łukasza Warzechy i Grzegorza Sroczyńskiego. Nie ma też wreszcie grupy ludzi głoszących, że obie opcje są jednakowo złe, a winy zawsze być równomiernie rozłożone. Ja tak na przykład wcale nie myślę.

Piotr Zaremba, sdp.pl, 12.10.2018

Autorzy książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy” w 2016 r., zaraz na początku rządów PiS, wprowadzili pojęcie symetryzmu do słownika języka politycznego. W ich ocenie PiS demolujący ład konstytucyjny, praworządność, media, system edukacyjny, prawa kobiet i prawa mniejszości nie mógł być traktowany na równi z innymi partiami politycznymi. Symetryści zaś — dziennikarze, komentatorzy, eksperci i wyborcy — nie dostrzegają wyjątkowości obecnej władzy i, jak twierdzą, zachowują równy, właśnie symetryczny dystans do wszystkich sił polskiej sceny politycznej, w efekcie jednak taki sam do demokratów i do autokratów.
Zdaniem autorów pojęcia symetryzmu przyczyniło się to do „unormalniania” systemu, który jawnie odchodzi od zasad liberalnej demokracji. Książka pokazuje dzieje symetryzmu w ostatnich siedmiu latach, jest również zbiorczą polemiką z adwersarzami.

polityka.pl, 8.09.2023

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: symetryzm; symetryzmach; symetryzmami; symetryzmem; symetryzmie; symetryzmów; symetryzmowi; symetryzmu; symetryzmy

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • Kraków — Nietypowa forma celownika użyta w XXI wieku
  • nasięźrzałNasięźrzał rośliną miłości. I trochę o nazwie
  • innymi słowy — Skąd wzięła się forma słowy

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book