strzecha

1. strzecha

Definicja

strzecha to dawniej słomiane (współcześnie raczej trzcinowe) pokrycie dachu, wykonywane od wieków na wiejskich dachach o dużym spadku

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dach; poszycie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Najczęściej chyba spotykany błąd przy wykonywaniu pokrycia strzechą, często wynikający po prostu z niewiedzy i małego doświadczenia, a w pozostałych przypadkach po prostu z wygody wykonawcy. Jego efekt daje się zauważyć w kilka miesięcy po zakończeniu prac, a wprawne oko zauważy go od razu. Zastanawialiście się, dlaczego jedne strzechy są w kalenicy smukłe, a często spotyka się czapę wrzosu narzuconą na metr połaci (nieraz więcej)? To właśnie efekt tego błędu — obcinania wystających ponad kalenicę końcówek dwóch–trzech ostatnich warstw strzechy z obu stron dachu.

forum.budujemydom.pl, 02.03.2013

Kolejna sprawa to odprowadzenie wody opadowej — przy strzesze zwykle nie stosuje się rynien, wysuwając pokrycie daleko poza obrys budynku. Z jednej strony takie rozwiązanie powoduje, że wody opadowe nie mają kontaktu ze ścianami, zapewniając ich maksymalną izolacyjność, ale z drugiej wymaga, aby zastosować system, który odprowadzi wody opadowe z terenu wokół budynku, zapobiegając nasiąkaniu gruntu pod fundamentami i samych ścian fundamentowych.

thatcher.blog.pl, 25.01.2011

 1.1. trafić pod strzechy

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W ciągu dwóch dekad wskaźnik skolaryzacji (odsetek osób w wieku 19–24 lata uczęszczających na studia) podnieśliśmy z 13 do 53 procent. Dyplom magisterski wreszcie trafił pod strzechy.

Anna Kowalik, Filip Kowalik, Forbes, 09/2013, s. 135

Gramatyka

frazem czasownikowy aspekt dokonany

formy alfabetycznie: trafią pod strzechy; trafić pod strzechy; trafiła pod strzechy; trafiło pod strzechy; trafił pod strzechy; trafiły pod strzechy; trafi pod strzechy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • klaskać — Odmiana: klaszcze czy klaska?
  • zaprzysiąc — Kłopoty z bezokolicznikiem, czyli zaprzysiąc, zaprzysięgnąć i zaprzysiężyć
  • koordynować — Koordynować składniowo

Ciekawostki

  • tao — Wieloznaczność
  • UMCS — Dlaczego Marii Curie-Skłodowskiej, a nie Marii Skłodowskiej-Curie
  • skąd — Skąd to !z kąd?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book