Stratfordczyk

1. Stratfordczyk (z miasta)

Definicja

Stratfordczyk to mieszkaniec Stratfordu

Nota
Słowo poprawne, choć w tym znaczeniu bardzo rzadko używane.
Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Co roku, pod koniec kwietnia, mieszkańcy Stratford-upon-Avon, przebrani w stroje z epoki elżbietańskiej, wylegają na ulice tego uroczego miasteczka. Podczas barwnej i głośnej parady wspólnie świętują urodziny swojego najsłynniejszego obywatela (...).
Stratfordczycy są dość elastyczni — główne uroczystości organizują zwykle w sobotę najbliższą daty urodzin. Tradycja ta wywodzi się z drugiej połowy XVIII stulecia, kiedy to w 1769 r. słynny wówczas aktor szekspirowski, David Garrick, zorganizował w Stratfordzie pierwszy Festiwal Szekspira.

archiwum.rp.pl, dostęp 12.02.2019

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Stratfordczycy; Stratfordczyk; Stratfordczyka; Stratfordczykach; Stratfordczykami; Stratfordczyki; Stratfordczykiem; Stratfordczykom; Stratfordczyków; Stratfordczykowi; Stratfordczyku

zgłoś poprawkę

2. Stratfordczyk (poeta)

Definicja

(wielkim) Stratfordczykiem nazywa się czasem Wiliama Szekspira

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Tegoroczna odsłona muralu ma tytuł „Jak wam się podoba” — zaczerpnięty oczywiście z twórczości wielkiego Stratfordczyka. Bohaterka tej sztuki — Rosalinda, ucieka wraz z kuzynką do dzikiego lasu w Arden, gdzie przybiera postać chłopca i szuka spokoju oraz miłości. To główny wątek dzieła, lecz niejedyny. W sztuce, jak się okazuje, wszystkie drogi prowadzą do lasu Arden.

gdansk.pl, 25.07.2018

„Cały świat jest teatrem” — taki napis według legendy widniał u wejścia do londyńskiego teatru The Globe, w którym wystawiano sztuki Williama Szekspira. Po czterech wiekach możemy powiedzieć, że cały teatr jest Szekspirem. Bez dzieł wielkiego stratfordczyka trudno sobie wyobrazić nie tylko dzisiejszą scenę, ale szerzej — całą współczesną kulturę. Myślimy Szekspirem i mówimy cytatami z jego dzieł, powtarzamy pytanie Hamleta „być czy nie być”, razem z Poloniuszem odkrywamy, że „w tym szaleństwie jest metoda”, a za Ryszardem III wołamy „królestwo za konia!”. Cieszymy się, że „wszystko dobre, co się dobrze kończy”, i nie lubimy, kiedy inni czynią „wiele hałasu o nic”.

e-teatr.pl, 24.11.2006

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: Stratfordczyk; Stratfordczyka; Stratfordczykiem; Stratfordczykowi; Stratfordczyku

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book