skatologiczny

skatologiczny (np. żart)

Definicja

skatologiczne treści zawierają opisy wydalin ludzkich lub aluzyjnie się do nich odnoszą; słowo książkowe lub specjalistyczne (z terminologii literackiej lub nauk o sztuce)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • koprofagiczny; obrazoburczy; obrzydliwy; obsceniczny; prymitywny; szaletowy
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
To także oskarżenie współczesnego, napuszonego show-biznesu, który czerpiąc gigantyczne zyski z Disneya wyrwał stworzonym przez niego bajkom duszę. To, co w filmie wydaje się bezpardonową krytyką schematycznych poczynań niemodnej Myszki Miki, należy więc odczytać jako przewrotną obronę tradycyjnych wartości. Tym bardziej że pod nieprzyjemną w pierwszej chwili warstwą skatologicznych dowcipów Shreka i mało romantycznych zachowań pozostałych bohaterów bajki kryje się kompleks, nieśmiałość, a nie zło. A pod nią, jeszcze głębiej — czyste piękno, wrażliwość, dobroć, prawdziwy wdzięk. I to jest chyba największe zaskoczenie, a zarazem odkrycie tego filmu.

Janusz Wróblewski, Jak Shrek połknął Myszkę Miki, Polityka, nr 2309, 04.08.2001

W Polsce Topor znany był dotąd głównie z grafik i „Lokatora”, którego Roman Polański nakręcił według jego powieści. Przełożone niedawno przez Ewę Kuczkowską „Trzy dramaty paniczne” przypominają satyryczne rysunki Topora. „Joko świętuje rocznicę” przedstawia świat, w którym ludzie niższego gatunku stają się wierzchowcami dla ludzi wyższego rzędu, „Da Vinci miał rację” jest skatologiczną opowieścią o tym, co może się zdarzyć w mieszczańskiej rodzinie, kiedy zapcha się wychodek, a bohaterem „Zimy pod stołem” jest człowiek mieszkający pod meblem.

NKJP: Roman Pawłowski, „Zima pod stołem” Topora w warszawskim teatrze Studio, Gazeta Wyborcza, 12.02.1996

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje rzeczownikowe: dowcip; humor; motyw; styl; tematyka; wydźwięk
Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: skatologiczna; skatologiczną; skatologiczne; skatologicznego; skatologicznej; skatologicznemu; skatologiczni; skatologiczny; skatologicznych; skatologicznym; skatologicznymi formy zaprzeczone: nieskatologiczna; nieskatologiczną; nieskatologiczne; nieskatologicznego; nieskatologicznej; nieskatologicznemu; nieskatologiczni; nieskatologiczny; nieskatologicznych; nieskatologicznym; nieskatologicznymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book