self-made man

self-made man (osoba)

Definicja

self-made man to ktoś, kto wyłącznie dzięki własnej ciężkiej pracy, zdolnościom i odpowiednim działaniom wybił się w życiu, zwłaszcza taki, który wyszedł z biedy; słowo nacechowane pozytywnie

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • człowiek sukcesu
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Sama konstrukcja filmu przypomina nieco amerykański sen. Oto doktor Zbigniew Religa, polski self-made man, wykształcony i zdolny lekarz, który marzy, by transplantacje serca odbywały się także w Polsce. W środowisku jego plany traktowane są jak niebezpieczne mrzonki. Religa przeprowadza się do mało prestiżowego, w porównaniu ze stolicą, Zabrza, by tam od zera zbudować własną klinikę. Zastaje budynek w stanie gorszym niż surowy, a odebranie dotacji oddala szanse na jego ukończenie.

publica.pl, 08.10.2014

Urodzony w 1882 r. Bartel pochodził z ubogiej lwowskiej rodziny i jest przykładem polskiego self-made mana — mówi biograf Bartela dr Sławomir Kalbarczyk z IPN. Ojciec, rozgniewany jego złym sprawowaniem w gimnazjum klasycznym, przeniósł go do warsztatu ślusarskiego. Na Politechnikę Lwowską trafił przez przypadek, gdy wezwany do drobnej naprawy ślusarskiej wszedł z ciekawości na salę wykładową. Wykład tak mu się spodobał, że zdał zaocznie maturę i po kilku latach był absolwentem Wydziału Budowy Maszyn. Karierę polityczną rozpoczął w 1919 roku od stanowiska kierownika Ministerstwa Kolei Żelaznych.

Adam Tycner, rp.pl, 26.07.2011

Ciekawostki
Pochodzenie wyrażenia self-made man Wyrażenie to pochodzi rzecz jasna z języka angielskiego i

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1418 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book