samopotwierdzenie

samopotwierdzenie

Definicja

samopotwierdzenie to pojęcie w psychologii, filozofii związane z potwierdzaniem swojego istnienia, swojej tożsamości, wartości czy spojrzenia na samego siebie; w niespecjalistycznym użyciu samopotwierdzenie bywa używane jako potwierdzenie czegoś przez samego siebie, zwykle związanego z poglądami, oceną; słowo książkowe

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Inne samopotw... Wyjściowym czasownikiem do opisywanego tu rzeczownika mógłby być czasownik samopotwierdzić (się):

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4976 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dla A. Maslowa, psychologa orientacji humanistycznej, religijność człowieka jest stanem psychiki, możliwym do osiągnięcia w niemal każdej sferze życia, pod warunkiem, że jego zaangażowanie osiąga pewien stopień doskonałości, prowadząc do doświadczenia pełni istnienia, nazwanego doświadczeniem szczytowym (peak experience). Stanowi ono moment samopotwierdzenia jednostki, która ma wówczas poczucie celu swojego istnienia. Doświadczenia takie wzmacniają i integrują jednostkę, wyzwalają jej spontaniczność i odwagę.

Joanna Gic, Noc czynna wg św. Jana od Krzyża a psychologia, 2009, s. 79

— Ale zaistniały kryzys musiał przecież w Panu wywołać też poczucie samopotwierdzenia. Od razu Niemcy i Francuzi zaczęli znowu otwarcie mówić o „trzonie Europy”, a więc posługiwać się pojęciem zaproponowanym niegdyś właśnie przez Pana.
— Rzeczywiście, Karl Lamers i ja ukuliśmy to pojęcie w 1994 roku w pewnej pracy, ale przez „trzon Europy” rozumieliśmy rodzaj wkładu, niezbędnego do wzmocnienia dynamiki integracyjnej.

NKJP: Gazeta Krakowska, 31.12.2003

Pamiętam, jak silna była we mnie wtedy wspomniana potrzeba samopotwierdzenia. Dziś trochę się tego wstydzę, ale znalazłem w jakiejś gazecie ogłoszenie, że Mensa Polska przeprowadza testy inteligencji. Pojechałem, zdałem, wyszło mi 150 czy coś koło tego, załapałem się do tych chyba dwóch procent, którym proponuje się członkostwo (przyjmowano od 148), dostałem legitymację.

Szymon Hołownia, Marcin Prokop, Pół na pół, 2019

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • odmiana — O odmianie rzeczowników na blogu
  • hulajnoga — Skąd się wzięła hulajnoga w polszczyźnie?
  • BTW — Pochodzenie wyrażenia BTW

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book