sakkada

sakkada

Definicja

sakkada to skokowy ruch oka, związany z szybkim przenoszeniem linii wzroku na te punkty otoczenia wzrokowego, które przynoszą informacje konieczne do aktualnego widzenia; związane jest to z tym, że widzenie — wbrew naszej intuicji — nie jest procesem ciągłym, system wzrokowy pobiera informacje z otoczenia wzrokowego zaledwie kilka razy na sekundę, scalane są one potem w ośrodkowym układzie nerwowym; słowo specjalistyczne

Wariant
  • sakada
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Pisownia: ile k? Zobacz informacje w haśle sakkadowy.
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • mikroprzeskok
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W zespołach móżdżkowych dominowały szybkie przerywane ruchy z wyraźnie zaznaczoną hipometrią. Gałka oczna osiągała cel w wyniku 2–3 korekcyjnych sakad.

Neurologia i neurochirurgia polska, tom 19, 1985, s. 215

Jakimi możliwościami pomiarowymi musimy dysponować, aby móc poznawać sakkady?
Normalna aktywność sakkadowa związana jest z eksploracją pola widzenia znajdującego się na przedłużeniu osi skierowania głowy. Dzięki temu rzadko wymaga wykonywania sakkad o amplitudzie większej niż 15 stopni. Większe przekierowania linii wzroku realizowane są z udziałem skoordynowanych ruchów głowy i oka (...) Stąd obrót oka o jeden stopień powoduje przemieszczenie obserwowanej przez nas powierzchni oka zaledwie o 0,2 mm. Tak mały odcinek trudno pokazać na zwykłej linijce, a jednostopniowe sakkady wcale nie są najmniejszymi, jakie chcielibyśmy obserwować.
Sakkady są bardzo szybkimi ruchami oka. U osoby zdrowej prędkość maksymalna ruchu oka podczas sakkady sięga 500 stopni na sekundę. Przeciętnie sakkada, o amplitudzie 15 stopni, trwa około 50 ms, natomiast sakkada 1-stopniowa zaledwie 25 ms [Leigh J.R., 2006].

Jan Ober, Jacek Dylak, Wojciech Gryncewicz, Elżbieta Przedpelska-Ober, Sakkadometria — nowe możliwości oceny stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego, Nauka 4/2009, s. 116

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • chicagowski — O innych wariantach: czikagowski, szikagowski, chicagoski
  • wszcząć — Odmiana: wczoraj wszczął awanturę i jutro też ją w...
  • w oparciu o — Czy w oparciu o... jest poprawne?

Ciekawostki

  • CPM — Pochodzenie słowa CPM
  • gęśle — Dziś na gęślach, dawniej na gęśli
  • zwiać — O zwieli

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book