safari

1. safari (w Afryce)

Definicja

safari to wyprawa dla turystów, zwłaszcza afrykańska, dawniej połączona z polowaniem na dzikie zwierzęta, dziś częściej z ich tropieniem, obserwacją, robieniem zdjęć

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • polowanie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Obecnie dwoma najbardziej popularnymi destynacjami wśród osób wybierających się na safariKenia oraz Tanzania. Oprócz tego na safari można pojechać do parków narodowych w Ugandzie, Botswanie, Zambii, Zimbabwe, Namibii oraz RPA. Warto jednak dodać, że Tanzania została ogłoszona najlepszym krajem na safari 2017 roku według serwisu safaribookings.com.

globfoterka.pl, 12.11.2017

2. safari (styl)

Definicja

safari to styl ubierania się naśladujący stroje Europejczyków na afrykańskich wyprawach, charakteryzujący się monochromatyczną paletą barw (beże, żółcie, jasne brązy, rozmyte zielenie — kolory sawanny, stepów i pustyni), lekkością (przewiewne bawełny i lny), funkcjonalnością (relatywnie luźne fasony, wiele kieszeni, elementy chroniące przed promieniami słonecznymi)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Największą popularność styl safari zyskał na przełomie lat 70. i 80. „Zagrał” on wówczas aż w trzech „Bondach” z udziałem Rogera Moore’a (...). Kamizelki i spodnie khaki stały się ucieleśnieniem męstwa dzięki Robertowi Redfordowi partnerującemu Meryl Streep w „Pożegnaniu z Afryką”. Nawet jeśli to nie on przekonał miliony mężczyzn na całym świecie do stylu safari, to zrobiły to ich partnerki wpatrzone w ówczesnego hollywoodzkiego bożyszcza. W ostatnich latach safari miało twarz Brada Pitta i George’a Clooneya. Ten pierwszy jest dziś niemal ambasadorem koloru khaki, stylu safari i odpowiednich doń kapeluszy.

Michał Zaczyński, Forbes Life, wiosna 2016, s. 31

3. safari (np. w Turcji)

Definicja

safari to jednodniowa wyprawa turystyczna samochodami terenowymi, połączona z podziwianiem krajobrazów, poznawaniem kolorytu lokalnego (tradycje, kulinaria, przyroda) i jazdą po bezdrożach

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Nazewnictwo safari

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4980 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • rajd
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
My byliśmy na safari popołudniowym. Hummerem. Sporo frajdy na wydmach, później wielbłądy, quady, naprawdę pyszna kolacja, pokazy tańca, szisza, kawki, herbatki, beduińskie słodycze. Wszystko w super atmosferze.

fly4free.pl/forum, 01.12.2014

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • zwiać — O zwieli
  • luidor — Pochodzenie słowa luidor
  • żaba — Jak się nazywa żabi pałac?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book