ropucha

1. ropucha (płaz)

Definicja

ropuchy to płazy bez ogona podobne do żab, ale większe, bardziej ociężałe (nie skaczą, lecz kroczą) i masywne, o ciele pokrytym chropowatą, suchą skórą pokrytą brodawkami, żyjące na lądzie (aktywne głównie w nocy), a rozmnażające się w wodzie, żywiące się stawonogami, ślimakami, pierścienicami i drobnymi kręgowcami, zjadające wiele szkodników upraw, stąd uważane za pożyteczne; w skórze ropuch znajdują się gruczoły jadowe; na świecie żyje kilkaset gatunków ropuch, w Polsce tylko trzy: ropucha szara, ropucha zielona i ropucha paskówka (wszystkie objęte ścisłą ochroną)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W Pieninach płazy sprawiają największy problem w Sromowcach Kątach. Tam zwykle z początkiem kwietnia ropucha szara wyrusza ze swojej kryjówki na lądzie, by dotrzeć do starorzecza Dunajca, gdzie odbywa gody. Od trzech lat Pieniński Park Narodowy, realizując program ochrony płazów, prowadzi akcję przenoszenia ropuch przez ulicę. Na odcinku 500 metrów, po obu stronach szosy ustawione są siatki uniemożliwiające płazom wtargnięcie na jezdnię. Codziennie ropuchy są przenoszone w wiaderkach przez pracowników PPN na drugą stronę. Dalej mogą iść spokojnie do stawu, by odbyć coroczny rytuał.

NKJP: Tygodnik Podhalański, nr 17, 1999

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: ropuch; ropucha; ropuchą; ropuchach; ropuchami; ropuchę; ropucho; ropuchom; ropuchy; ropusze

2. ropucha (osoba)

Definicja

ropuchą określa się potocznie i pogardliwie starszą, tęgą i brzydką kobietę

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • baba; babsko; babsztyl; brzydula; hetera; jędza; klępa; koczkodan; kreatura; krowa; krówsko; kwoka; larwa; małpiszon; małpolud; maszkara; megiera; monstrum; paskuda; poczwara; pokraka; pokurcz; prukwa; raszpla; rura; stare pudło; starucha; straszydło; szkarada; zołza; żmija
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Bo to jest dziewczyna z wiochy, a takie wiedzą, gdzie jest ich miejsce, i jak już złapią kogoś takiego jak Euzebek, to wszystko zrobią, żeby go trzymać, i to jest dla Euzebka fajne, w końcu jest po co jeździć ten kawał drogi. Bo to już zupełnie bezcelowe, oglądać tłustą gębę Murawca, a najgorzej z tą ropuchą Bożenką... Tylko wzdycha i wzdycha, i łapie tymi ustami powietrze jak wyjęta z wody ryba. W ogóle kobiety od pewnego wieku są dla mnie trudne do oglądania... te wszystkie pofałdowania na skórze i zmarszczki... jaki to musi wydzielać zapach... fu!

NKJP: Dawid Bieńkowski, Nic, 2005

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: ropuch; ropucha; ropuchą; ropuchach; ropuchami; ropuchę; ropucho; ropuchom; ropuchy; ropusze

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book