rave

1. rave (impreza)

Definicja

rave to rodzaj wielogodzinnej, masowej imprezy tanecznej, popularnej zwłaszcza na Zachodzie pod koniec lat 80. i na początku 90., organizowanej poza klubami (np. w opuszczonych halach lub na świeżym powietrzu), często nielegalnej (w Wielkiej Brytanii rave'y zostały zakazane specjalną ustawą)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na zorganizowany w sobotę wieczorem w opuszczonym budynku rave, przybyło prawie 1,5 tys. młodych ludzi. Już w nocy z soboty na niedzielę patrol policyjny zameldował o tłumach zmierzających w kierunku budynku nieczynnej sortowni pocztowej w Croydon na południowym skraju Londynu. Około 300 osób dostało się do dwupiętrowego budynku i rozpoczęło zabawę muzyczną. Na zewnątrz zebrało się ponad tysiąc osób.

tvp.info, 16.06.14

Czy chodziło o muzykę? Oczywiście nie. W końcu dużo wcześniej ukazały się „God Save The Queen” Sex Pistols czy jeszcze bardziej wywrotowe płyty Crass i nikt ustawowo nie zakazywał opluwania królowej czy rządu. Niektórzy sugerują wręcz, że część „Criminal Justice”, która odnosiła się do rave’ów, była formą zadośćuczynienia partii konserwatywnej za wsparcie podczas wyborów, którego udzielili jej sponsorzy — największe brytyjskie browary. W końcu kultura rave stała się przyczyną masowego wypływu młodzieży z pubów, a co za tym idzie — poważnego spadku konsumpcji alkoholu, głównie piwa. Likwidacja rave’ów miała spowodować powrót przeciętnego Anglika do tradycyjnego kufla... Idiotyczne? Jeśli ktoś wie, jak dużą popularnością cieszyło się ecstasy, wcale nie będzie skłonny uznać tego tylko za kolejną konspiracyjną teorię.

Marcin Bogacz, bogacz.pl, 12.05.15

1.1. rave (muzyka)

Definicja

rave to muzyka elektroniczna grana na takich imprezach, charakteryzująca się szybkim i hipnotycznym bitem, będąca miksem utworów pochodzących z różnych gatunków muzycznych

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • Tomasz z Kempen — O wariantach imienia i częstym błędzie
  • WęgryNa Węgrzech a w (...) Węgrzech
  • pod warunkiem — Gdzie postawić przecinek przy pod warunkiem że

Ciekawostki

  • tao — Wieloznaczność
  • RAI — Pochodzenie słowa RAI
  • trafić w sedno — O pochodzeniu zwrotu trafić w sedno

Mogą Cię zainteresować również hasła