quasi

quasi-

Definicja

quasi- to początkowa cząstka dołączana do wyrazu książkowego lub niepotocznego (zwłaszcza do rzeczownika lub przymiotnika) dla zaznaczenia niebycia w pełni tym, co nazywa lub określa ten wyraz, albo dla zaznaczenia stwarzania pozorów bycia czymś lub jakimś

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • jakby; pozornie; pseudo-; rzekomo
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Metropolici nominalnie byli zwierzchnikami etiopskiego Kościoła, w praktyce jako cudzoziemcy często mieli poważne ograniczenia w egzekwowaniu swojej władzy, a równoległą quasi-hierarchię kościelną tworzyli etiopscy mnisi.

Marcin Krawczuk, O piśmiennictwie etiopskim w języku gyyz, Literatura na Świecie, z. 7/8, 2014, s. 251

W dwu- czy trzymandatowych okręgach zwycięzcy brali wszystko. To były quasi-JOW-y, wstęp do ich wprowadzenia. Krytyka dawnego Senatu jest w istocie krytyką JOW-ów.

Rafał Chwedoruk w wywiadzie dla krytykapolityczna.pl, 19.10.11

Relacje semantyczne są z założenia zwrotne (jeśli dla jednostki A została odnotowana relacja z jednostką B, to dla jednostki B relacja z jednostką A powinna być także zaznaczona). W wypadku quasi-synonimii i quasi-antonimii dopuszczalna jest jednak sytuacja, w której dla jednostki A quasi-synonimem lub quasi-antonimem jest jednostka C, ale dla quasi-synonimicznej z A jednostki B relacja z jednostką C nie zachodzi. Relacje te są bowiem oparte na podobieństwie, a ono ze swej natury nie jest ściśle definiowalne.

Maciej Grochowski, Anna Kisiel, Magdalena Żabowska, Zasady opisu jednostek funkcyjnych w WSJP PAN, (w:) Wielki słownik języka polskiego PAN. Geneza, koncepcja, zasady opracowania, 2018, s. 199

Gramatyka

przedrostek

formy: quasi-

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • cornflakes — Płatkowa biegunka, czyli o wariantach zapisu
  • pałasz — A dawniej...
  • IACS — Pochodzenie słowa IACS

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book