punkt widzenia

1. punkt widzenia

Definicja

czyjś punkt widzenia to sposób, w jaki dana osoba patrzy na daną sprawę i ocenia ją

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • filozofia; koncepcja; nastawienie; ocena; opinia; optyka; orientacja; osąd; perspektywa; podejście; pogląd; postawa; przekonanie; przeświadczenie; refleksja; sąd; spojrzenie; stanowisko; światopogląd; wizja; wyobrażenie; zamiar; zamierzenie; zapatrywanie; zdanie; zespół przekonań
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Rozmowa! — zawołał — dialog czy porozumienie dwojga osób! W systemie demokratycznym, gdzie spotykają się różne punkty widzenia, nie ma żadnego autorytetu rozstrzygającego, kto ma, a kto nie ma racji, poza autorytetem dialogu. Zawsze istnieje szansa, że podczas długiej i cierpliwej rozmowy uda się osiągnąć wspólne stanowisko, które albo zbliży się do punktu widzenia jednej ze stron, albo też, co jest może rozwiązaniem najlepszym, wyrazi nową rację, lepiej uzasadnioną od przesłanek wyjściowych.

NKJP: Bronisław Świderski, Słowa obcego, 1998

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: punkcie widzenia; punktach widzenia; punktami widzenia; punktem widzenia; punktom widzenia; punktowi widzenia; punktów widzenia; punktu widzenia; punkt widzenia; punkty widzenia

 1.1. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Definicja

mówimy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, jeśli chcemy zaznaczyć, że nasze zdania i oceny nie są obiektywne, bowiem bierzemy w nich pod uwagę obecną własną sytuację; wyrażenie nieco potocznie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Oczywiście budzące dumę wnioski płynące z KG NATO, różnią się od wniosków wielu naszych żołnierzy służących w Iraku. Ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. O wiele ostrzej widzi się świat z siedzenia jeepa, do którego w każdej chwili ktoś może zacząć strzelać.

NKJP: Trybuna Śląska, 2003

Gramatyka

frazem nieodmienny

formy: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

2. z punktu widzenia (czyjegoś)

Definicja

jeśli rozpatrujemy lub omawiamy coś z czyjegoś punktu widzenia, to bierzemy pod uwagę te aspekty sprawy, które brałaby pod uwagę ta osoba (lub grupa osób)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ze stanowiska
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A przecież dorobek poetycki Karola Wojtyły, aczkolwiek niezbyt obszerny, zawiera utwory interesujące zarówno z punktu widzenia tzw. szerokiego odbiorcy (nie mówiąc już o miłośnikach poezji), jak i wymagających koryfeuszy krytyki literackiej czy literaturoznawstwa. Sądzę nawet, że pewne problemy muszą zostać wnikliwie odczytane, gdyż są niezmiernie istotne dla naszych współczesnych dyskusji o poezji.
Najpierw chciałbym jednak spojrzeć na poezję obecnego papieża z punktu widzenia przeciętnego czytelnika, który nawet w tych niedobrych dla poezji czasach nie zrezygnował ze śledzenia pojawiających się tomów wierszy i odnajduje w ich lekturze niemałą satysfakcję różnego rodzaju.

Karol Wojtyła, Poezje wybrane. Wybór i posłowie Waldemar Smaszcz, PAX, 2007

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, czytając ulotkę? Spytałam o to dr. Pawła Grzesiowskiego. Odpowiedział, że z punktu widzenia rodzica najważniejsze są trzy kwestie: wskazania dotyczące stosowania szczepionki (są pomocne w przestrzeganiu schematu szczepień, co przekłada się na skuteczność ich działania), przeciwwskazania (lekarz na pewno je zna, ale czasami warto się dla własnego spokoju upewnić, że dziecko nie należy do grupy osób, u których nie wolno stosować danej szczepionki lub należy to robić ze szczególną ostrożnością) oraz możliwe działania niepożądane (wiedza na ich temat może być pomocna w ustaleniu przyczyny pojawienia się u dziecka dolegliwości i podjęciu leczenia).

Izabela Filc-Redlińska, Szczepionki. Nie daj się zwariować, 2016

Gramatyka

formy: z punktu widzenia

3. z punktu widzenia (jakiegoś)

Definicja

jeśli rozpatrujemy lub omawiamy coś z jakiegoś punktu widzenia (lub z punktu widzenia czegoś), to bierzemy pod uwagę tylko wskazane aspekty sprawy

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ze stanowiska
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wprawdzie podstawy niebologii można by z punktu widzenia naukowego skwitować jako ludowe bajdurzenie, z punktu widzenia egzystencjalnego — zwykłe pieprzenie, a z filozoficznego — czystej wody sofistykę, to jednak niebologia wpływała dodatnio na duszę Zygmunta Drzeźniaka. Jego oblicze wypogadzało się i przez kolejny tydzień Zygmunt znosił swoją apatię z godną uznania cierpliwością.

NKJP: Mariusz Sieniewicz, Czwarte niebo, 2003

Gramatyka

formy: z punktu widzenia

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • iloczas — Samogłoski a saaamogłoski
  • hulajnoga — Skąd się wzięła hulajnoga w polszczyźnie?
  • frappé — Frappé w sądzie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book