prime time

prime time (w TV)

Definicja

prime time to te godziny w telewizji, w czasie których ma ona największą oglądalność w ciągu całego dnia

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • najlepszy czas antenowy
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • pasmo programowe
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nadszedł już czas, żebym ostatecznie zrzucił z siebie obowiązki generalnego prokuratora oraz wieszcza, który zapowiada koniec mitu wolnego obywatela. Od czasu kiedy Charlesowi Frostowi zaproponowano godzinny program w FOX i sam cynicznie przyznał, że wszczynał krucjaty contras tylko po to, aby dostać prime time w którejś z popularnych stacji telewizyjnych, żaden następny prorok nie miał szans na poważne traktowanie.

NKJP: Mirosław Tomaszewski, UGI, 2006

— Jeśli chodzi o nas, to byliśmy elastyczni — wyjaśnia szef sportu w TVP Janusz Basałaj. — Piątek o 14? To nawet niezła godzina ze względu na to, że kibice czekali na zaplanowany o godzinie 18 występ Małysza. Jednak generalnie lepiej transmitować taki mecz w prime time, czyli między 18 a 23. My chcieliśmy o godzinie 20.30, ale 21 też jest dobra.

NKJP: Dziennik Polski, 2003

Może dlatego, że filmów tych nie produkowało się na zamówienie cotygodniowych „okienek” w ramówce i że w Polsce na ogół nie zwracało się uwagi na po amerykańsku pojmowane wymogi prime time’u, mogły powstać tak wybitne filmy telewizyjne jak Za ścianą Krzysztofa Zanussiego, Personel Krzysztofa Kieślowskiego czy Kobieta samotna Agnieszki Holland.

Maciej Karpiński, Scenariusz. Niedoskonałe odbicie filmu, 2004, s. 260

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy; odmienny
lub nieodmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: prime time; prime time'ach; prime time'ami; prime time'em; prime time'om; prime time'ów; prime time'owi; prime time'u; prime time'y; prime timie

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book