podszerstek

podszerstek (np. u psa)

Definicja

podszerstek to u części ssaków, np. większości psów, kotów, spodnia warstwa sierści, znajdująca się przy skórze, nieprzemakalna i termoizolacyjna

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • futro; okrywa włosowa; sierść
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zdumienie wszystkich dosięgło szczytu, kiedy lis stanął na środku Placu Sędziów, ukłonił się z godnością królowi, lekceważąc publikę, a następnie wyprężył się, jakby czekał na przyjęcie pochwały za zasługi.
Nie wyglądał wcale na kogoś, kto wrócił z wygnania i poniewierki. Błyszczące puszyste rude futro delikatnie falowało poruszane wiaterkiem i odsłaniało gęsty, zdrowy podszerstek. Silny smukły tors, lśniące, bystre oczy i modelowa sylwetka młodego, zdrowego samca wzbudziły podziw i zaniepokojenie.

Halina Bajorska, Las obiecany, 2020

Ubierać psa czy nie ubierać? Niektórzy śmieją się z psów w kurteczkach...
Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie ze względu na równo rozłożone grono zwolenników i przeciwników. Odpowiem tak: wszystko zależy od rasy psa lub typu sierści u kundelka. W zimowej aurze dobrze radzą sobie psy o bujnej sierści i gęstym podszerstku. Psy z takim zabezpieczeniem nie wymagają ingerencji w postaci ubranek. Wełnisty podszerstek chroni je przed zimnem, a włos okrywowy przed wilgocią. Rasy, o jakich tutaj mowa to bernardyn, owczarek niemiecki czy mastif tybetański.
Z drugiej strony mamy małe psy, bardzo popularne w ostatnim czasie, jak np. yorkshire terrier lub maltańczyk. Rasy te, nawet jeśli dawno nie odwiedzały groomera i mają bujny włos, nie mają podszerstka, więc nie są chronione przed zimnem. Dodatkowo długi włos sprzyja gromadzeniu się śniegu na brzuchu, co nie tylko utrudnia poruszanie się, ale także mocno wychładza zwierzę.

ocelot-zoo.pl, 30.09.2018

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: podszerstek; podszerstka; podszerstkach; podszerstkami; podszerstki; podszerstkiem; podszerstkom; podszerstków; podszerstkowi; podszerstku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book