play-off

play-off

Definicja

play-off to system rozgrywek kończących sezon sportowy (ligę), typowy dla takich gier zespołowych jak m.in. koszykówka, hokej, baseball, siatkówka, w którym wygranie z przeciwnikiem określonej liczby meczów powoduje awans do kolejnej rudny, a w przypadku rundy finałowej — zdobycie mistrzostwa (lub awans do wyższej klasy rozgrywkowej)

Wariant
  • play off
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
O zapisie i odmianie play(-)off(ów) W polszczyźnie play-off (play off) to przede wszystkim

Pełna treść tego i 5308 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • decydujące mecze; faza pucharowa
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Czym różni się faza play-off od sezonu zasadniczego?
— Jedna porażka może oznaczać koniec sezonu. W sezonie zasadniczym jest zupełnie inaczej, tam możesz pozwolić sobie na dwa lub trzy niepowodzenia. Trzy przegrane w fazie play-off eliminują cię z dalszej gry. Play-off, podobnie jak derby, rządzą się swoimi prawami. (...)
— Często mówi się, że faza play-off to czas weteranów.
— Każde posiadanie piłki, każdy kosz oraz każda minuta są niezwykle ważne. Presja jest ogromna, więc decyduje doświadczenie, zimna krew i opanowanie. Nie można pozwolić sobie na nonszalanckie zagrania. Nie ma czasu na eksperymenty. W takich momentach ogranie jest bardzo ważne. Play-off wygrywa się obroną, a nie atakiem. Oczywiście, można zagrać świetne spotkanie, ale do awansu potrzebna jest seria wygranych.

wywiad z Szymonem Szewczykiem, gk24.pl, 29.04.2015

Jutro hokeiści Polonii Bytom zaczynają szóstą i ostatnią już rundę sezonu regularnego ekstraligi. W ciągu szesnastu dni w ekspresowym tempie rozegrają siedem meczów i przyjdzie pora na to, co najciekawsze: play off. Trener Rudolf Rohaczek sądzi, że bytomianie przystąpią do play off jako piąty zespół tabeli, a to oznacza, że zagraliby w ćwierćfinale z Krynickim Towarzystwem Hokejowym lub GKS–em Tychy.

NKJP: Dziennik Zachodni, 2001

Nadsańska ekipa po meczach u siebie prowadzi 2:0 (74:59, 80:72), co okupiła kilkoma urazami. Trener Stanisław Gierczak ma do dyspozycji niby pełny skład, tyle że nie każdy gracz jest w pełni sił. (...). Łukasz Majewski nie narzeka już na uraz nadgarstka, ale Michał Sikora zmaga się z boląca łopatką. — Czuję się już coraz lepiej i na pewno zagram. To są play-offy i nie ma się co pieścić. Wierzę, że w sobotę będziemy już w ekstraklasie.

NKJP: Nowiny, 2006

Gramatyka

rzeczownik plurale tantum rodzaj niemęskoosobowy; nieodmienny
rzadziej odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: play off; play-off; play offach; play-offach; play offami; play-offami; play offom; play-offom; play offów; play-offów; play offy; play-offy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • dzięki — O poprawnym użyciu słowa dzięki (komuś, czemuś)
  • grubianin — Odmiana: tych grubianów czy grubian?
  • nań — Poprawne użycie

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book