perceptron

perceptron

Definicja

perceptron to uczące się elektroniczne urządzenie lub komputerowy program, rozpoznające np. znaki graficzne, mowę ludzką; pierwszy perceptron był imitacją sieci neuronowej i bardzo uproszczonym modelem ludzkiego oka, naśladującym procesy rozpoznawania prostych znaków graficznych

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • sztuczna sieć neuronowa
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Po powrocie ze stypendium założył w PAN Laboratorium Sztucznej Inteligencji, a w 1965 r. zaprojektował i wykonał perceptron — jedno z pierwszych na świecie urządzeń potrafiących uczyć się, rozpoznawać i klasyfikować obrazy i znaki. Perceptron okazał się sensacją, nic więc dziwnego, że obudził czujność przełożonych Karpińskiego, którzy wszelką działalność inną niż pisanie prac naukowych uważali za szkodnictwo. — Panie Jacku, mam z panem kłopoty — mawiał dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki tonem ojcowskiej troski. — Ciągle pan coś majstruje, potrzeba panu dolarów na zakup jakichś urządzeń. Niech pan popatrzy na kolegów, którzy do swojej pracy nie potrzebują niczego oprócz kartki i ołówka.

NKJP: Polityka, 2002

W kilku wcześniejszych wpisach opowiadałem o różnych właściwościach maszyn, których budowę i działanie oparto na modelowaniu ludzkiego mózgu. Maszyny te konsekwentnie nazywałem perceptronami, odwołując się do nazwy pierwszej takiej maszyny stworzonej przez prof. Franka Rosenblatta. Ze wszystkich tych opisów wynikało, że właściwości perceptronu zależą w sposób krytyczny od jego uczenia. Dzisiaj chcę opowiedzieć Państwu o tym, jak bardzo podobne jest zachowanie uczącego się perceptronu do zachowania uczącego się człowieka.

Ryszard Tadeusiewicz, ryszardtadeusiewicz.natemat.pl, 18.01.15

Nauka perceptronu przebiega następująco. W pierwszym kroku wszystkie elementy macierzy wag T są równe zero. Następnie kolejno pokazywane są pary uczące (według wylosowanej wcześniej kolejności) i po każdej prezentacji wagi perceptronu modyfikowane są według następującego schematu: (...) oraz (...). Wszystkie wzorce pokazywane są wielokrotnie, aż do momentu, gdy wagi ustabilizują się.

mini.pw.edu.pl, 2000

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • dziesiątkiDziesiątek czy dziesiątków (i o składni)
  • Kudowa-Zdrój — Błędy związane z Kudową
  • żona — Nowe czasy, nowe żony i synowe

Ciekawostki

  • jajo — Słów parę o słowie jaje
  • camembert — O słownikowych wariantach kamamber, kamember i ich odmianie
  • na pohybel — A skąd pohybel?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book