płaskoziemiec

płaskoziemiec

Definicja

płaskoziemiec to ktoś, kto wątpi w kulistość Ziemi i podważa naukowe obserwacje oraz teorie na temat budowy wszechświata, chętnie dyskutujący o tym m.in. w mediach społecznościowych; słowo nieco lekceważące

Wariant
  • (częściej, ale wg niektórych niepoprawnie) płaskoziemca
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dyskutant; fantasta; obsesjonat; odkrywca
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Równie dobrze można rozmawiać z płaskoziemcem lub wyznawcą teorii wydrążonej Ziemi. Nie wiem dlaczego zaszczycacie księży artykułami i próbami dyskusji.

wyborcza.pl (forum), 24.12.2018

Płaskoziemca robi mi cappuccino w sieciowej kawiarni? Płaskoziemczyni obsługuje mnie w moim ulubionym warzywniaku? Przesympatyczna pani z kiosku, która, zanim jeszcze przekroczę jego próg, już wykłada na ladę „Gazetę”, a w poniedziałki i środy także tygodniki opinii, jest ukrytą płaskoziemczynią? Ktoś z moich przyjaciół i znajomych jest utajnionym płaskoziemcą, noce spędzającym na internetowych debatach z innymi płaskoziemcami, ale wciąż niemającym odwagi powiedzenia mi o tym? Będę teraz uważał, żeby głośno w miejscu publicznym nie powiedzieć: „Ziemia jest kulista!”, bo mógłbym w ten sposób obrazić uczucia obecnych tam płaskoziemców? W końcu każdy ma prawo do własnych opinii. W zasadzie już tylko opinie zostały na świecie, bo nie ma żelaznych dowodów, niepodważalnych faktów, nieobalanych dogmatów, a jeśli jedni uważają, że szczepionki chronią przed chorobami, to dlaczego inni nie mogą wierzyć, że zabijają?

K. Varga, wyborcza.pl, 15.04.2019

Kultura nieprofesjonalna zdominowała sferę zjawisk paranormalnych. Czemu poszukiwacze Wielkiej Stopy nie mieliby jej odkryć? Przecież mają kapelusze i siatki na motyle jak "prawdziwi" biolodzy, a ci odkrywają nowe gatunki. Czemu grono nastolatków nie miałoby udowodnić istnienia duchów w nawiedzonym domu? Mają przecież różne mierniki, które pikają i pokazują jakieś cyferki, jak u "prawdziwych" naukowców. Czemu płaskoziemca ma sobie nie poradzić z kształtem planety? Ma przecież poziomicę, oczy, chłopski rozum i internet. Sednem kultury wernakularnej (już niech będzie) jest moc drzemiąca w Januszu. Wystarczy sznurek, kawałek linijki i drżyjcie uniwersytety! Płaskoziemcy nie potrafią znaleźć dinozaurów więc te nie istnieją. W dodatku skoro Biblia o nich nie mówi, to nawet nie muszą szukać. Według płaskoziemców szkielety dinozaurów to mieszanka kości "krokodyli, legwanów, żyraf, kangurów, strusi i delfinów". Tak jakby któryś płaskoziemca potrafił odróżnić kości krokodyla i kangura.

czajniczek-pana-russella.blogspot.com, 12.08.2018

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy alfabetycznie: płaskoziemca; płaskoziemcą; płaskoziemcach; płaskoziemcami; płaskoziemce; płaskoziemcę; płaskoziemcem; płaskoziemco; płaskoziemcom; płaskoziemców; płaskoziemcowi; płaskoziemcu | pokaż wszystkie formy

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zamlaskać — Odmiana: zamlaszcze czy zamlaska
  • quad — O odmianie
  • nadwyrężyćNadwyrężyć czy nadwerężyć, niezwykła historia

Ciekawostki

  • table d'hôte — Pochodzenie wyrażenia table d'hôte
  • GPS — Pochodzenie nazwy GPS
  • smaczliwkaSmaczliwka w XIX-wiecznym opisie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book