orbitrek

orbitrek (urządzenie)

Definicja

orbitrek to urządzenie do ćwiczeń w miejscu (w domu lub na siłowni); ćwiczenia ta polegają na tym, że wchodzi się jedną nogą na jeden stopień-podpórkę, drugą nogą na drugi stopień i wykonuje się w stojącej i wyprostowanej pozycji ruchy jak przy chodzeniu lub bieganiu (nogi poruszają się ruchem owalnym, co przypomina ruch podczas biegu narciarskiego), przy czym stopnie-podpórki stawiają opór (tym większy, im większy ustawimy), rękami zaś można trzymać się umieszczonych prostopadle do podłoża rączek, które poruszają się przód — tył; urządzenie mierzy też zwykle przebyty dystans, czas, tętno czy spalone kilokalorie

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • specjalistycznie:trenażer eliptyczny
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bieżnia; rower treningowy; stepper
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A właśnie, pamiętacie jeszcze, po co nam samochody? (...) Tak dobrze nam szło oszczędzanie energii, że w nagrodę dostaliśmy nadwagę, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby układu krążenia oraz hemoroidy. Trzeba więc było wymyślić, jak tu się zdrowo zmęczyć, nie rezygnując z auta. Płacimy więc słone pieniądze za steppery, bieżnie, orbitreki i wioślarze. Zamiast poruszać się prawdziwym rowerem, stoimy w korkach, żeby dojechać na siłownie, na których pedałujemy w miejscu, gapiąc się w ścianę przed sobą. Ludzie to jednak dziwne stworzenia.

Szymon Hołownia, Marcin Prokop, Wszystko w porządku. Układamy sobie życie, 2013

Handlarze reklamują orbitreki jako urządzenia, które nie obciążają stawów, ćwiczą wszystkie mięśnie i są idealne do wszystkiego. Znając choć trochę anatomię człowieka i fizjologię wysiłku, trudno się z tymi stwierdzeniami zgodzić.
Orbitrek jest w miarę ogólnorozwojowy i pozwala nam angażować ciało w bardziej rozległym stopniu niż np. rower czy bieganie, bo górne partie ciała faktycznie się ruszają w trakcie treningu. Niemniej jednak to nogi, a szczególnie mięśnie czworogłowe ud pracują najciężej. Reszta wysiłku to głównie utrzymywanie stabilnej sylwetki i ruch ramion pełniący funkcje pomocnicze. (...)
Orbitrek nie obciąża stawów? Ogólne przekonanie, że orbitrek jest absolutnie bezpieczny dla stawów jest błędne. Każdy wysiłek fizyczny może obciążać stawy.

gymguru.pl, dostęp 26.06.2020

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje przymiotnikowe: elektromagnetyczny; magnetyczny; mechaniczny; powietrzny
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • banjolina — O użyciu słów banjola i banjolina
  • filtr — Odmiana: filtru czy filtra?
  • ugłaskać — Odmiana: ugłaszcze czy ugłaska?

Ciekawostki

  • pisać — Nie pisze, lecz jest napisane — pomocna analogia
  • lubczyk — Pochodzenie słowa lubczyk i inne tajemnicze historie
  • pokłuć — O dawnej odmianie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book