orbitrek

orbitrek (urządzenie)

Definicja

orbitrek to urządzenie do ćwiczeń w miejscu (w domu lub na siłowni); ćwiczenia ta polegają na tym, że wchodzi się jedną nogą na jeden stopień-podpórkę, drugą nogą na drugi stopień i wykonuje się w stojącej i wyprostowanej pozycji ruchy jak przy chodzeniu lub bieganiu (nogi poruszają się ruchem owalnym, co przypomina ruch podczas biegu narciarskiego), przy czym stopnie-podpórki stawiają opór (tym większy, im większy ustawimy), rękami zaś można trzymać się umieszczonych prostopadle do podłoża rączek, które poruszają się przód — tył; urządzenie mierzy też zwykle przebyty dystans, czas, tętno czy spalone kilokalorie

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • specjalistycznie:trenażer eliptyczny
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bieżnia; rower treningowy; stepper
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A właśnie, pamiętacie jeszcze, po co nam samochody? (...) Tak dobrze nam szło oszczędzanie energii, że w nagrodę dostaliśmy nadwagę, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby układu krążenia oraz hemoroidy. Trzeba więc było wymyślić, jak tu się zdrowo zmęczyć, nie rezygnując z auta. Płacimy więc słone pieniądze za steppery, bieżnie, orbitreki i wioślarze. Zamiast poruszać się prawdziwym rowerem, stoimy w korkach, żeby dojechać na siłownie, na których pedałujemy w miejscu, gapiąc się w ścianę przed sobą. Ludzie to jednak dziwne stworzenia.

Szymon Hołownia, Marcin Prokop, Wszystko w porządku. Układamy sobie życie, 2013

Handlarze reklamują orbitreki jako urządzenia, które nie obciążają stawów, ćwiczą wszystkie mięśnie i są idealne do wszystkiego. Znając choć trochę anatomię człowieka i fizjologię wysiłku, trudno się z tymi stwierdzeniami zgodzić.
Orbitrek jest w miarę ogólnorozwojowy i pozwala nam angażować ciało w bardziej rozległym stopniu niż np. rower czy bieganie, bo górne partie ciała faktycznie się ruszają w trakcie treningu. Niemniej jednak to nogi, a szczególnie mięśnie czworogłowe ud pracują najciężej. Reszta wysiłku to głównie utrzymywanie stabilnej sylwetki i ruch ramion pełniący funkcje pomocnicze. (...)
Orbitrek nie obciąża stawów? Ogólne przekonanie, że orbitrek jest absolutnie bezpieczny dla stawów jest błędne. Każdy wysiłek fizyczny może obciążać stawy.

gymguru.pl, dostęp 26.06.2020

  • kolokacje przymiotnikowe: elektromagnetyczny; magnetyczny; mechaniczny; powietrzny
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • keczupKeczup czy ketchup (i jeszcze o wymowie)
  • okręt — Okręt to nie statek! — krzyczą. Czy słusznie?
  • San Salvador — Gdzie mieszka sansalwadorczyk?

Ciekawostki

  • parawan — O formie parawana
  • ł — Łukasz w aucie, czyli gdzie jest „ł”
  • GPRS — Pochodzenie nazwy GPRS

Mogą Cię zainteresować również hasła