Dlaczego Bóg, który w sakramencie pokuty odpuszcza mi grzechy, jeszcze zachęca mnie do tego, żeby korzystać z
odpustów? Czy nie wystarczy, że odpuścił mi już grzech?
Żeby dobrze zrozumieć naukę dotyczącą
odpustów, musimy zauważyć, że każdy grzech ma podwójny skutek. Po pierwsze zrywa komunię człowieka z Bogiem i zamyka nam dostęp do życia wiecznego (jest to kara wieczna za grzech). Oprócz tego każdy grzech również powoduje nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia, albo na ziemi, albo w czyśćcu (to jest kara doczesna).
Moglibyśmy zatem powiedzieć, że każdy zły czyn, grzech przez nas popełniony potrzebuje nie tylko przebaczenia Boga i człowieka, wobec którego zawiniliśmy, ale również wymaga poniesienia konsekwencji, które grzech za sobą niesie. (Bardzo mocno upraszczając: jeśli Jaś zbije szybę sąsiadce, to mimo, że dobra sąsiadka mu wybaczy, to zapewne będzie musiał ponieść jakąś karę za swój czyn).
Nasza kara doczesna, czy to przeżywana już na ziemi, czy w czyśćcu, powinna więc być postrzegana przez nas jako łaska od Boga, że pozwala nam się zupełnie oczyścić i, jak pisał św. Paweł, przyoblec się w nowego człowieka, zanim staniemy w niebie w obliczu kochającego Boga. Tę naszą karę doczesną możemy również zmniejszać, bądź całkiem anulować poprzez naszą jałmużnę, dzieła miłosierdzia oraz właśnie przez
odpusty.
krolowapolski.brzegdolny.pl, 2009
Papież idzie z duchem czasu i otwiera się coraz bardziej na media społecznościowe. Podczas Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczynają się w poniedziałek 22 lipca w Rio de Janeiro w Brazylii, będzie można uzyskać
odpust zupełny. Niekoniecznie będąc na miejscu.
Aby uzyskać
odpust zupełny należy wcześniej wyspowiadać się, przyjąć komunię i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego. Ważne jest również wypełnienie dzieła obdarzonego odpustem. Na liście w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest ich aż 29. W tym przypadku chodzi o „udział w ćwiczeniach duchowych trwających przynajmniej przez trzy dni”.
Radosław Wesołowski, natemat.pl, 17.07.13