moringa

moringa (roślina)

Definicja

moringa olejodajna to tropikalne, wiecznie zielone drzewo liściaste rosnące w Azji (zwłaszcza w Pakistanie i Indiach), Afryce i Ameryce Południowej, mające kilka metrów wysokości, miękką, kruchą, biało-szarą korę, opadające gałęzie z eliptycznymi, jasnozielonymi liśćmi, białe, pachnące kwiaty zebrane w wiechy, uznawane za bardzo wartościową i korzystną dla zdrowia roślinę (zawiera w dużej ilości wiele witamin i składników mineralnych); wykorzystuje się wszystkie jego części: korę, korzenie o charakterystycznym smaku (podobnym do smaku chrzanu), owoce, liście (wykorzystywane w kuchni), nasiona (olej wykorzystywany w kuchni i kosmetyce)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • drzewo chrzanowe
  • książkowo:drzewo życia
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Owoce moringi są niskokaloryczne i dostarczają tylko 37 kcal/100 g. Zawierają: błonnik pokarmowy, magnez, potas i witaminę C. Liście cechują się wyższą kalorycznością (64 kcal/100 g) i dostarczają przede wszystkim wapnia, potasu, fosforu, witaminy A i C. (...) Z kolei nasiona są bogate w białko, tłuszcz, wapń, żelazo, fosfor oraz witaminę E.

Bartosz Kulczyński, Anna Gramza-Michałowska, Marzena Grdeń, Właściwości terapeutyczne Moringa oleifera, Medycyna Rodzinna 2/2017, s. 111-117, czytelniamedyczna.pl

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: morindze; moring; moringa; moringą; moringach; moringami; moringę; moringi; moringo; moringom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • homonimia — Słychać chrupanie? To żonę zazdrość zżera
  • BBC — Pochodzenie nazwy BBC
  • od Sasa do Lasa — Z tym Sasem to nieprawda

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book