metanarracja

metanarracja

Definicja

metanarracja to w naukach społecznych lub książkowo: główny sposób przedstawiania rzeczywistości będący podstawą kształtowania subiektywnych sądów na temat rzeczywistości obecnych w tekstach rozpowszechnianych przez jakąś osobę, grupę osób, ugrupowanie polityczne, ruch społeczny itp.

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Od dłuższego czasu w nauce światowej, a może szerzej w kulturze, toczy się żywa, czasem ostra dyskusja na temat postmodernizmu i wszystko wskazuje na to, że nie skończy się ona prędko. Jeden z twórców postmodernizmu, Jean-François Lyotard, krytyk wielkich narracji (metanarracji), wykluczający ich wiarygodność, propagował małą opowieść. W metanarracji występują pojęcia ogólne, wiążące, takie jak: cywilizacja, społeczeństwo, kultura, naród, państwo etc. Metanarracja narzuca historykowi sposób pisania o przeszłości, narzuca również określoną siatkę pojęciową. W ostatnich dziesięcioleciach zaczęto krytykować metanarrację, jej presję na przedstawicieli różnych nauk, w tym również na historyków. W tym właśnie kierunku poszła część przedstawicieli współczesnej historiografii, powstał nurt nazywany mikrohistorią.

Tadeusz Srogosz, Między mitem a mikrohistorią. Bohaterskie czy codzienne dzieje armii koronnej litewskiej w XVII wieku, [w:] Społeczeństwo Staropolskie, tom IV, 2015, s. 15

Nie wszyscy jeszcze zauważyli, że gdzieś w okolicach roku 2015 dokonało się w Polsce coś znacznie bardziej brzemiennego w skutki niż zmiana władzy, niż nawet zakwestionowanie całej dotychczasowej, pomagdalenkowej hierarchii szacunku III RP i otwarcie drogi dla postulowanej „wymiany elit”. Otóż przede wszystkim — gdzieś w okolicach tej daty umarła w Polsce generalna, organizująca całe myślenie i debatę publiczną narracja. Czy zgoła — metanarracja. Super-ober-hiper odpowiedź, udzielana na wszelkie pojawiające się w pierwszym ćwierćwieczu niepodległości pytania przez wszelkie autorytety i siły polityczne od lewa do prawa. Na tyle łatwa do intuicyjnego uchwycenia, że rozgrzeszająca Polaków z braku wizji, przemyśleń, określania celów i wszelkich strategii. Ta uniwersalna odpowiedź i nadwytyczna wszelkich działań była szalenie prosta i można ją streścić w kilku słowach: „ma być tak jak na Zachodzie”.

Rafał A. Ziemkiewicz, Cham niezbuntowany, 2020

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • balonBalona czy balonu? Jak odmienia się balon w różnych znaczeniach?
  • ciepać — Odmiana czasownika ciepać
  • — Częsty błąd

Ciekawostki

  • BITNET — Pochodzenie nazwy BITNET
  • lutnia — Przy dźwiękach kilku lut...
  • braminizm — A dawniej...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book