melodyka

1. melodyka (utworu)

Definicja

melodyka jakiegoś utworu muzycznego to sposób tworzenia i rozwijania w nim melodii (ogół cech związanych z melodią), charakterystyczny dla danego utworu lub ogólniej: kompozytora, stylu, epoki itp.; termin muzyczny

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jeszcze ciekawszym przykładem jest Gustavsen, głęboko wierzący luteranin, który do niedawna, będąc już muzykiem światowej sławy, regularnie grał jako organista w jednym ze zborów w Oslo. Twierdzi, że jego muzyka jest harmonijnym stopem amerykańskiego jazzu z melodyką protestanckich hymnów kościelnych.

NKJP: Dziennik Bałtycki, 2006

2. melodyka (instrument)

Definicja

melodyka to niewielki instrument dęty ze zwykle trzydziestoma dwoma klawiszami (dwie i pół oktawy), którego brzmienie przypomina akordeon lub harmonijkę ustną; gra się na nim przez naciskanie klawiszy i i wdmuchiwanie powietrza (albo przez krótki ustnik — harmonikę wtedy trzyma się w rękach, albo przez rurkę — harmonika leży wtedy poziomo)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jazzmani sięgali po nią od czasu do czasu, jednak ten poręczny instrument nie zrobił w świecie jazzu oszałamiającej kariery. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na dość wątłe (mimo całego uroku) brzmienie. Z tej samej przyczyny melodyka jest częściej wykorzystywana w studiu niż w sytuacjach koncertowych. Za to z całą pewnością można nazwać melodykę instrumentem wszędobylskim — przed nami bardzo ciekawa godzina z niezwykle różnorodną muzyką: od miłych dla każdego ucha brzmień podszytych muzyką świata przez swing i nerwowe bebopowe frazy po funk i najdziksze free.

polskieradio.pl, 13.03.03

Gdy gracie na melodyce, musicie ciągle kontrolować jakość swojego dźwięku. Nie powinien on być rozdarty, zawyżony ani zaniżony. Za ideał uważa się osiągnięcie brzmienia melodyki zbliżonego do oboju (w wysokim rejestrze) oraz do saksofonu sopranowego (w dolnym rejestrze).

bakcyl.blox.pl, 17.07.12

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje przymiotnikowe: guzikowa; klawiszowa
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book