maskonur

maskonur (ptak)

Definicja

maskonur to średniej wielkości ptak z rodziny alk, bardzo charakterystyczny z wyglądu: białe upierzenie na brzuchu, na górze czarne, zaokrąglona, jasnoszara głowa, z czarną górą, czerwono-czarne obwódki wokół oczu, krótki, duży, garbaty dziób w czerwonawe pasy, krótkie, pomarańczowe nogi o palcach spiętych błoną pławną, żywiący się rybami i skorupiakami, gnieżdżący się w koloniach na północnych wybrzeżach Atlantyku, żyjący 20–25 lat; w popkulturze znany z animowanego serialu dla dzieci „Wyspa Puffinów”

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Oto naukowcy z Wielkiej Brytanii i Islandii opisują w tygodniku „PNAS” obserwacje maskonurów drapiących się patykami po plecach. Patyki maskonury trzymały oczywiście w swoich kolorowych dziobach.
Uczeni spekulują, że maskonury używają patyków, żeby pozbyć się kleszczy. Drapiące się po plecach ptaki zaobserwowali w Walii i na Islandii.

wyborcza.pl, 2.01.2020

Maskonury na Islandii przebywają jedynie w sezonie lęgowym. Co robią przez resztę czasu? Nie zbliżają się do lądu! Zimę spędzają na otwartym oceanie, z dala od jakiegokolwiek kraju. Ptaki na Islandię przybywają mniej więcej na początku kwietnia. Od maja występują liczniej. Na ich obserwację można z powodzeniem liczyć mniej więcej do połowy sierpnia. Część maskonurów zostaje jednak na Islandii aż do początku września, więc nawet wtedy możliwe jest wyjątkowe spotkanie.

podrozowisko.pl, 28.08.2018

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • dzisiaj — O wymowie [dzisiej]
  • plamisty — Jeszcze o użyciu
  • Poe — Wymowa i odmiana nazwiska Poe

Ciekawostki

  • nazizmNazizm a nacyzm i wyrazy pochodne
  • cienki Bolek — Uuu, cienki Bolek...
  • Toussaint — Wszyscy święci..., czyli o pochodzeniu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book