marcepan

marcepan

Definicja

marcepan to słodka masa wyrabiana przede wszystkim z migdałów i cukru i używana do wyrobu słodyczy, np. figurek dekoracyjnych w cukiernictwie

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • percepan
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Drugi rejs, który przygotowano dla nas jako niespodziankę zawiódł uczestników wycieczki do małego miasteczka Szentendre położonego na północ od Budapesztu. To urokliwe i malownicze miejsce jest mekką artystów, przypomina w nastroju nieco nasz polski Kazimierz nad Wisłą. Jedną z jego atrakcji jest muzeum marcepana, w którym podziwiać można misterne marcepanowe dzieła sztuki.

NKJP: Goniec Rumski, 2000

Przez całe dekady większość Polaków nie miała kontaktu z zagraniczną kuchnią, poza tą z „demoludów” (innych państw Układu Warszawskiego). „Żelazna kurtyna”, brak swobody przepływu towarów i usług, skutecznie odcięły Polaków od innych kultur. Z uwagi na ogromne problemy z zaopatrzeniem, gospodynie domowe stały się mistrzyniami kulinarnej kreatywności, przygotowując np. schabowego z mortadeli czy marcepan z fasoli.

culture.pl, 22.10.2014

Ciekawostki
Cóż marcepan pierwotnie znaczył i skąd się wziął? Ileż tu zadziwiających hipotez, języków i kręgów kulturowych. Są też zaskakujące refutacje. Andrzej Bańkowski, który miał głos decydujący w opisie etymologii w słownikach wyrazów obcych PWN wydawanych po roku 1994, podawał następujące dane:

niemieckie Marzipen, starofrancuskie marcepain, z włoskiego marzapane, co przez weneckie matapan ‛moneta z wizerunkiem siedzącego Chrystusa, bita przez krzyżowców w Palestynie’ z arabskiego maw taban ‛król siedzący’; nazwa zniekształcona przez wtórne skojarzenia związane ze zmianą znaczenia

— lecz we własnym „Etymologicznym słowniku języka polskiego” (2000) stwierdził: „wszystkie próby wywodu z arab. chybione”.
Marcypan Niektóre słowniki podają wprawdzie jeszcze słowo marcypan jako
Z dawnej encyklopedii Encyklopedyja w tomie 17 z roku 1864 piórem Kazimierza Władysława Wójcickiego objaśniała czytelnikom, czym był marcypan w dawnych wiekach i u ludu polskiego, dla inteligencji nieco tajemniczego:

Marcypan, marcepan; rodzaj placka

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1513 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • procent — Procent z liczebnikami głównymi
  • mgr — Zapis form odmiany
  • się — Charakterystyka gramatyczna zaimka zwrotnego się

Ciekawostki

  • GSM — Pochodzenie nazwy GSM
  • SAS — Pochodzenie słowa SAS
  • mafia — Mafii w Polsce nie było, gdyż...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book