luzofoński

luzofoński

Definicja

luzofoński to taki, który ma związek z krajami będącymi dawniej koloniami portugalskimi, posługującymi się językiem portugalskim, a zwłaszcza z ich kulturą tworzoną w języku portugalskim; w węższym znaczeniu luzofoński odnosi się do tworzonej w języku portugalskim literatury afrykańskiej

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jest ono następujące: czy Mozambik to kraj luzofoński? Zgodnie z tą wiejską logiką odrzekłbym bez wahania: tak, proszę pana. Wiem jednak, że inne logiki nakazywałyby powiedzieć: nie, Mozambik nie jest krajem luzofońskim. Tak naprawdę, obydwie odpowiedzi są prawidłowe. Aby wyjaśnić, w jaki sposób „tak” i „nie” mogą ułożyć się wygodnie w jednym łóżku, czyli w jaki sposób może się między nimi dobrze układać, powinienem opowiedzieć coś o historii Mozambiku i o stosunku Mozambijczyków do języka do języka portugalskiego.

Mia Couto, Naszyjnik z opowiadań, 2008, s. 125

Częstokroć pytają mnie, czy jest drugie miejsce na Ziemi, które mógłbym porównać do Lizbony. Nie znajduję takiego. (...) Muzycznie owszem — piosenka francuska, frankofońskie dźwięki Afryki, Reunion, Karaiby, Gwadelupa. Ale to nie moja muzyka. Mój wybór to muzyka luzofońska, czyli Brazylia, Cabo Verde, Angola, Mozambik, no i muzyka samej Lizbony, czyli fado. To się splata z tą iście chopinowską melancholią w całość, która do mnie bardzo silnie przemawia. Stąd pierwsze moje skojarzenie z Lizboną to nie było samo miasto, lecz muzyka.

wywiad z Marcinem Kydryńskim, spaeden.pl, 19.12.2013

Ciekawostki
Inne luzo- Przedrostek luzo- pojawia się jeszcze w bardzo rzadkich słowach luzoafrykański, por.

Metody i kryteria oceniania: Test końcowy wielokrotnego wyboru łączący zagadnienia brazylijskie i luzoafrykańskie. (z informacji o przedmiocie uniwersyteckim: Wybrane zagadnienia społeczno-polityczne Brazylii i Afryki luzofońskiej, usosweb.uw.edu.pl, 2016)

czy
Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: luzofońscy; luzofońska; luzofońską; luzofoński; luzofońskich; luzofońskie; luzofońskiego; luzofońskiej; luzofońskiemu; luzofońskim; luzofońskimi formy zaprzeczone: nieluzofońscy; nieluzofońska; nieluzofońską; nieluzofoński; nieluzofońskich; nieluzofońskie; nieluzofońskiego; nieluzofońskiej; nieluzofońskiemu; nieluzofońskim; nieluzofońskimi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book