kondominium

1. kondominium (polityka)

Definicja

kondominium to obszar podlegający wspólnej władzy dwóch lub więcej państw; kondominium to także takie wspólne rządy

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • kolonia; terytorium; współpanowanie; współrządzenie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W 1885 r. zawarty został układ japońsko-chiński, w którym obie strony wprowadziły w Korei rodzaj kondominium. Japończycy uważali, że tą drogą zyskali czas potrzebny do przygotowania inwazji. Lecz układ ten nie usunął konfliktu, a tylko go odroczył i sytuacja pozostała w dalszym ciągu napięta.

NKJP: Janusz Pajewski, Historia powszechna 1871–1918, 1967

Szczegółowy status prawny tego obszaru byłby oczywiście przedmiotem delikatnych negocjacji. Marion Graefin Doenhoff sugerowała w artykule w „Die Zeit utworzenie tam kondominium Rosji, Polski, Litwy i — ponieważ Niemcy mogą budzić nadal pewne opory — Szwecji! Królewiec drugim po Berlinie miastem czterech mocarstw?

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1996

2. kondominium (architektura)

Definicja

kondominium to zespół domów lub mieszkań tworzący zamkniętą enklawę (ogrodzoną i strzeżoną), w której każde mieszkanie ma prywatnego właściciela, zamieszkiwaną zwykle przez bogate osoby

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • apartamentowiec; budynek zbiorowego zamieszkania; miniosiedle; obiekt zbiorowego zakwaterowania; wspólnota mieszkaniowa; zespół mieszkalny
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kryzys na rynku nieruchomości nie usunął z pejzażu Nowego Jorku placów budowy. Powstaje mnóstwo nowych budynków mieszkalnych oferujących kondominia. (...) Nowoczesne kondominia wyrastają nie tylko na Manhattanie. Wraz z przemieszczaniem się ludzi w obrębie metropolii stały się także bardziej widoczną częścią nabierających atrakcyjności dzielnic, jak Williamsburg, Harlem, dolna część Brooklynu.

dziennik.com, 01.11.11

Jego bohaterowie nigdy nie płyną głównym nurtem systemu promującego zacięcie do interesów jako najbardziej pożądaną cechę człowieczą. Elity biznesu izolują się na naszych oczach w nowobogackich kondominiach, których mury rosną wprost proporcjonalnie do różnic majątkowych. Stając przed furtą jednej z takich enklaw dobrobytu, pod wrogim spojrzeniem opłacanego ochroniarza, trudno doprawdy orzec, po której stronie tej bariery znajduje się prawdziwe getto (...)

NKJP: Wojciech Kuczok, To piekielne kino, 2006

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • bajt — Odmiana: bajta czy bajtu?
  • vice versa — Błąd czy żart? Vice versa!
  • kajdany — Odmiana: kajdan czy kadanów?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book