koktajl

koktajl

Definicja

koktajl to napój alkoholowy z dodatkami, które uatrakcyjniają jego smak i wygląd, np. kolorowymi sokami owocowymi, zwykle efektownie podany i nazwany

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dekokt; drink; mieszanka; napitek; trunek
Ciekawostki
O „koktajlowej” pisowni Obca pisownia cocktail odeszła już prawie w przeszłość, co zresztą dostrzega się w słownikach, czyniąc zwykle tak zapisane słowo hasłem odsyłaczowym.
Ciekawe jednak jest to co proponowały słowniki jeszcze nie tak bardzo dawno temu. Otóż w „Słowniku wyrazów obcych” pod red. J. Tokarskiego (1980) znaleźć można hasło coctail (i to wyłącznie w takim zapisie!). W późniejszych (...)
Pochodzenie słowa cocktail Wiele słowników wyrazów obcych objaśnia pochodzenie wyrazów obcych w polszczyźnie w następujący sposób: koktajl — od ang.cocktail. Niewiele nam to daje, a może wręcz wzbudza ciekawość, jeśli dzięki coraz powszechniejszej znajomości języka angielskiego dostrzeżemy w tym wyrazie słowa cock ‘kogut’ i tail ‘ogon’.
Otóż okazuje się, że zanim zaczęto nazywać w ten sposób po angielsku napoje alkoholowe zmieszane z sokiem i innymi ingrediencjami, co miało miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku, wcześniej nazywano tak (...)
Intrygująca jest też hipoteza, że wyjściowo mówiło się o
Ach, cóż to jest za koktajl! Skład „singapurskiej katapulty”, bo o tym koktajlu mowa, przez dłuższy czas był tajemnicą (...)
Oto owa receptura:
{{{30 ml dżinu

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1350 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • a — Interpunkcja: o przecinku przed a
  • zombie — Jeszcze o odmianie rzeczownika zombie
  • Łotwa — Czy na Łotwie mieszkają Łotewki?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła