karnyks

karnyks (instrument)

Definicja

karnyks to antyczny dęty instrument muzyczny używany przez Celtów na polu bitwy lub w czasie różnych ceremonii; karnyks był długą trzymaną pionowo tubą z zawiniętymi w przeciwnych kierunkach końcami, na których znajdował się ustnik (na dole) oraz dzwon w kształcie głowy dzikiego zwierzęcia (na górze)

Wariant
  • carnyx
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Lepiej spolszczać niż nie spolszczać Nazwa tego antycznego instrumentu w polskich tekstach jest bardzo rzadka i występuje zarówno w postaci carnyx, jak i w postaci karnyks. Rejestrujemy ten fakt, ale

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4883 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Warto wspomnieć o dwóch rzeczach, które towarzyszyły Celtom przy frontalnym uderzeniu. Pierwsza z nich to straszliwe zdaniem antycznych trąby (rogi) bojowe, zwane karnyksami. Karnyksy, jak pisze Diodor, „są barbarzyńskie; [Celtowie] dmą w nie, by wydobyć chropawy dźwięk, który doskonale pasuje do bitewnej wrzawy”. Miały one wygląd trąby z długą rurą i odgiętą przykrywką w kształcie otwartej paszczy zwierzęcia. Odzywały się na początku zbrojnej potyczki i trwały tak przez całe starcie, mając wzbudzić strach we wrogach.

konflikty.pl, 15.09.2014

Jak donosi portal Thehistoryblog.com, w roku bieżącym zakończone zostały prace nad rekonstrukcją jedynego znanego dziś oryginalnego karnyksu.

historia.org.pl, 15.12.2012

Bogów zaś na pole bitwy sprowadzały: wrzawa, dęcie w trąby zwane carnyx, rogi, łomot broni o tarcze, krzyk, a w końcu pieśń wojenna dobywająca się z tysięcy gardeł.

Bronisław Szubelak, Galijska katastrofa pod Telamonem w 225 roku p.n.e. – aspekt militarno-psychologiczny, Prace Historyczne 2016, nr 4

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • jako — Jaki przypadek po jako
  • godny — O składni i formie godzien
  • wyszczepić — Czy coś jest nie tak z wyszczepianiem?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book