kamłać

kamłać (szaman)

Definicja

jeśli syberyjski szaman kamła, to wchodzi w trans, podczas którego doznaje wizji, służących m.in. leczeniu ludzi

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Geografia ałtajskiego wszechświata jest w zasadzie prosta: istnieją trzy światy — górny, środkowy i dolny. W pierwszym z nich rządzi bóg Ulgen, w drugim żyją ludzie, a trzeci, utożsamiany z piekłem, to dziedzina Erlika. Wyobrażenia tych sfer przedstawiają rysunki na szamańskich bębnach i kostiumach. Tam właśnie wędruje szaman podczas kamłania, najczęściej w pościgu za porwaną przez demony duszą. Postaci duszy u Ałtajczyków jest kilka, a panteon zamieszkujących zaświaty bóstw bardzo liczny. Szaman musi się w nim dobrze orientować, aby pomyślnie stoczyć walkę i odzyskać uprowadzoną duszę. Kiedy zwróci ją właścicielowi, ten będzie uzdrowiony.
Szaman zostaje powołany z woli bogów. Wcześniej, nim dostąpi wtajemniczenia, musi jednak przejść różne próby. Faktycznie przemiana następuje, gdy przyszły szaman przeżywa własną śmierć. Leży dwa, trzy dni bez życia, a w tym czasie w zaświatach mijają lata, podczas których poddawany jest niezwykłym procesom. Demony rozrywają jego ciało na strzępy, łamią kości, wylizują mózg, aby potem stworzyć na nowo istotę obdarzoną już nadprzyrodzonym talentem. „Kamłam tylko w określone pory — mówi Zinajda. — Nigdy podczas dni następujących po pełni księżyca i po zachodzie słońca (...)”.

Witold Stanisław Michałowski, Szamańskie safari, racjonalista.pl, 30.01.2011

Na to odpowiedziałem: — Chociaż i nie zjadłem tego, czy nie można uczynić tak, abym mógł leczyć, gdy przy takich chorobach zacznę prosić, zwracając się zwykłymi słowami (tj. bez kamłania)? — Wtedy także winieneś coś powiedzieć. Wszystko jedno, przecież musisz wymienić przyczyny czarownictwa. Przyczyna czarownictwa zmusza kobietę chorować. To jest nieczysta choroba. Czy próbowałbyś ją leczyć? — Na to ja: — Nie, nie potrafię. — Kiedy stanie na nogi, kiedy stanie się prawdziwym szamanem, niech wtedy zacznie leczyć te choroby. — Powiedzieli: — Jeszcze jedno zadanie pozostało. Strój do kamłania częściami się wykonuje. Na początku robi się bęben. Krzyżak bywa drewniany. W drugim roku szyje się napierśnik. Mając bęben będziesz kamłać i przyniesiesz pożytek człowiekowi. Temu człowiekowi przepowiesz, mówiąc: — Tobie oto taki jeleń się trafi. Ze skóry tego jelenia zrobisz napierśnik. Z połowy tej skory frędzle do napierśnika każesz uszyć. Na trzeci rok swojego szamaństwa człowieka wyleczysz.

Henryk Swienko, Sny szamanów syberyjskich, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska” Sectio I, XX: 1995, s. 156

Ciekawostki
Pochodzenie wyrazu kamłać Czasownik kamłać w polszczyźnie można nazwać rusycyzmem, ponieważ to na gruncie języka rosyjskiego, pozostającego w kontakcie z językami wschodnimi, doszło do slawizacji, dostosowania do
Gramatyka

czasownik aspekt niedokonany nieprzechodni

formy alfabetycznie: kamła; kamłać; kamłacie; kamłaj; kamłają; kamłając; kamłająca; kamłającą; kamłające; kamłającego; kamłającej; kamłającemu | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • DaeszDaesz — nazwa poprawna politycznie i... sprytna
  • tlen — Skąd ta nazwa?
  • pomarańcza — Pochodzenie nazwy pomarańcza

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book